Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen

Myntgatan 16B

Brämaregården, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 795 000 kr

1 995 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 569 kr/mån

Byggår
1939
Förening
BRF Myntet i Kville
Energiklass
D
Pris/m²
33 241 kr/m²
Välkommen till denna omsorgsfullt renoverade tvårumslägenhet om hela 54 kvm, belägen mitt i hjärtat av Centrala Hisingen. Här, på den charmiga Myntgatan, möts du av ett hem där varenda detalj är genomtänkt, och där smakfulla materialval harmonierar med den moderna känslan. Redan när du kliver i genom dörren slås du av den ljusa och luftiga atmosfären som de stora fönstren skapar, när de släpper i dagens ljus och låter det dansa över rummens lättmöblerade ytor. Köket, som ligger i direkt anslutning till entrén, är en stilren kontrast till resten av bostaden. Här kombineras estetik och funktion i en kvalitativ maskinpark som gör både vardagens och helgens mat till ett rent nöje. Hela lägenheten bjuder på en hemtrevlig och inbjudande känsla – ett harmoniskt boende där hemmakänslan alltid är närvarande. Men det är inte bara lägenheten som gör detta till en plats att trivas på. Beläget i ett av Göteborgs mest expansiva områden erbjuder omgivningar både puls och avkoppling. Här bor du med närhet till stora grönområden, där du kan ta sköna promenader eller löpturer i naturen, samtidigt som kajpromenaden ligger på bekvämt avstånd. Matbutiker och restauranger av hög klass finns bara ett stenkast bort, vilket gör att du enkelt kan njuta av både vardag och fest. Föreningen, med sin historia som sträcker sig tillbaka till 1939, består av 14 lägenheter, varav 13 upplåts som bostadsrätter och en som hyresrätt. Sedan föreningen köpte fastigheten 2017 har huset genomgått en totalrenovering, och erbjuder idag ett boende där modern komfort möter tidlös charm.