Logotyp av LF Fastighetsförmedling Enskede
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Enskede

Hållövägen 7

Blåsut, Stockholms kommun

Visa på karta

2 990 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    41 m²
    Våning
    1 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 545 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
2019
Förening
HSB BRF Stinsen i Stockholm
Energiklass
D
Pris/m²
72 927 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Observera det accepterade priset! Kontakta ansvarig mäklare vid frågor eller önskemål om förhandsvisning! - Stor, möblerbar uteplats i söderläge - Hiss i huset - Separat förråd i källaren - Brf äger marken - 3 minuters promenad till T-bana - Nära Södermalm, natur & service - Garage i huset Nu erbjuds möjligheten att bli ny ägare av denna ljusa och trivsamma 2:a om 41 välplanerade kvadratmeter i populära Blåsut. Bostaden inrymmer ett rofyllt sovrum med bra förvaring, ett rymligt badrum med golvvärme och fullsize kombimaskin med både tvätt- och torkfunktion, ett välutrustat kök med öppen planlösning mot ljust vardagsrum i hörnläge med utgång till den stora fina uteplatsen i söderläge! Här bor du i ett så gott som nybyggt hus med separat förråd, garageplatser, ljuddämpande 3-glasfönster samt i en förening som äger marken. Varmt välkommen med din intresseanmälan! Lägenheten ligger i nyproducerade och populära Blåsut. Blåsut ligger nära såväl vägtrafiknätet som tunnelbanan. Husen ligger i direkt anslutning till tunnelbanestationen Blåsut, tre stationer från Skanstull och Södermalm med promenadavstånd till Gullmarsplan. Med bil och cykel är innerstaden bara ett par minuter bort. Globen-området, 3-arena och nya slakthusområdet finns inom kort promenadavstånd från bostaden. I närheten finns även det populära friluftsområdet Nackareservatet med fina promenadstråk, badsjöar, motionsspår, friluftsgym och golfbana. Sommartid öppnar utomhusbassängen vid Nytorps gärde där man kan bada och njuta under varma sommardagar. Vintertid finns Hammarbybacken för den som gillar skidåkning.