Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen
Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen

Önskevädersgatan 55

Biskopsgården, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    60 m²
    Våning
    2 av 8, hiss finns
    Avgift
    4 949 kr/mån
    Driftkostnad
    5 160 kr/år

Byggår
1959
Förening
HSB BRF Regnbågen i Göteborg
Energiklass
E
Pris/m²
19 917 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna välplanerade 2:a. Bostaden erbjuder ett kök, helkaklat badrum, stort vardagsrum, sovrum samt inglasad balkong i soligt läge. Man välkomnas av en trevlig hall som leder in till lägenhetens alla rum. Längre in i hallen finns plats för avhängning i garderober. Hallen är ljus och med linoleum golv. Rakt fram från entrédörren så finner man bostadens kök. Gott om förvaringsmöjligheter och med vitvaror. Badrummet är helkaklat och från 2007, här finns wc, handfat, dusch och handdukstork. Lägenhetens stora sovrum ger gott om plats för både stor säng och sängmöbler samt att dess garderober längs väggen ger plats för förvaring av sina persedlar. Här likt i vardagsrummet ligger det parkettgolv. Vardagsrummet är stort och har plats för både soffmöbler och matsalsbord. Härifrån leds man ut till lägenhetens inglasade balkong i västerläge. Föreningen erbjuder en grönskande gård. Nära till affärer och frukt- och grönsaksbutik. Här bor du nära all service vid Friskväderstorget samt naturen kring Svarte mosse. Kommunikationerna är goda och spårvagnshållplatsen med tre linjer in till city på 16 min ligger på gångavstånd.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Regnbågen i Göteborg

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling