Logotyp av HusmanHagberg Västerås
Logotyp av HusmanHagberg Västerås

Axel oxenstiernas gata 2

Bäckby, Västerås kommun

Visa på karta

695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    60 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 407 kr/mån
    Driftkostnad
    5 500 kr/år

Byggår
1970
Förening
HSB BRF Oxenstierna i Västerås
Energiklass
F
Pris/m²
11 583 kr/m²
Balkong
Välkommen till en solig balkong i söderläge – här kan du njuta av en grönskande utsikt och avkopplande stunder utomhus. Det är en smart planerade tvåa på 60 kvm i en omtyckt, välskött, eftertraktad och stabil förening i lugnt expansionsområde på första våningen. Lägenheten har ett fördelaktigt hörnläge som ger ett fantastiskt ljusinsläpp, utmärkta förvaringslösningar och en mycket genomtänkt planlösning. Vardagsrummet är rymligt och ljust tack vare fönster i två väderstreck och utgångar till en nymålad balkong samt en dörröppning mot en fransk balkong. Spotlights är nyligen monterade i vardagsrummets tak. Sovrummet är rofyllt med vacker fondvägg. Badrummet är helkaklat och med badkar samt toppmatad tvättmaskin/torktumlare – finns en större tvättstuga i området. I hallen finns ytterligare förvaring i form av garderober. Genomgående vita putsade väggar kompletteras av fondväggar i vissa rum och ekfärgade golv som harmoniserar fint med den vackra parketten i vardagsrummet. Det tidlösa köket har vita skåpluckor och grått kakel, och intill köket finns en matplats med gott om utrymme för ett större matbord. De utmärkta bussförbindelser med täta avgångar och goda parkeringsmöjligheter gör området populärt. och fridfull. Bostaden är beläget i ett lugnt område med närhet till flera grönområden, skolor, förskolor, mataffärer och kommunikationer. Läget är bekvämt med närhet till Erikslund Shopping Center, allmänna kommunikationer och ett område under utveckling där många större butiker och restauranger öppnar.