Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora

Axel Johnsons Väg 98B

Avesta, Avesta kommun

Visa på karta

395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    58 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 320 kr/mån
    Driftkostnad
    5 556 kr/år

Byggår
1958
Förening
HSB BRF Planen i Avesta
Energiklass
C
Pris/m²
6 810 kr/m²
Premium
Balkong
OBS! Få 14 112 kr i reparationsfond för att renovera lägenheten. Hjärtligt välkomna in i denna fina lägenhet om ca 58 kvadratmeter på första våningen! Ett stenkast från mataffärer i Avesta. Ett välplanerat vardagsrum med laminatgolv och utgång till en rymlig balkong som vetter mot baksidan. Mysig balkong med förmiddagssol och plats för soffgrupp. Delvis renoverat kök i fint skick med hel kyl och frys. Välkomnande hall med gott om plats att hänga av sig ytterkläderna i garderoberna. Litet badrum som är förbered för tvättmaskin. VA, uppvärmning, internet och TV ingår i avgiften. Välkomna till visningen. Det är alltid attraktivt att bo centralt, nära all mångsidig samhällsservice som en stad av Avestas storlek erbjuder. Det är promenadavstånd till stora livsmedelsbutiker, förskolor och skolor, bibliotek och badhus. Dessutom händer det mycket i Avesta stadskärna den närmaste tiden. Dagens centrum ska förtätas, har kommunen bestämt, och byggas ihop med Koppardalen, det gamla industriområdet. Ner mot Dalälven blir det nya bostäder, kontor, restauranger och offentliga mötesplatser som höjer människors livskvalitet. Du som bor i centrum har ändå nära till vacker natur och rogivande vandringsstråk. Älvpromenaden löper från Gamla Byn och ända ner till Krylbo och sedan tillbaka igen på andra sidan älven, förbi Avesta golfbana. Verket & Avesta Art är ett interaktivt museum och konsthall nere vid Koppardalen – en spännande mix av historia, konst och modern teknik. Det är en extra trygghet att Avesta lasarett finns endast 2 km bort från stadskärnan. Köpcentret Dalahästen når du med bil på högst 5 minuter. Och Stockholm och hela region Mälardalen ligger inom bekvämt räckhåll. Tåget till Arlanda exempelvis tar inte mer än en dryg timme.