Logotyp av Gårdshem Fastighetsförmedling
Logotyp av Gårdshem Fastighetsförmedling

Storgatan 82D

Arenastaden, Växjö kommun

Visa på karta

1 990 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    6 av 9, hiss finns
    Avgift
    4 771 kr/mån
    Driftkostnad
    14 988 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF ICON Växjö 2
Energiklass
C
Pris/m²
36 182 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen hem till ICONs förmodligen häftigaste lägenhet! Detta är en av endast fyra lägenheter med egen uteplats i hela Icons byggnad, vilket bara det gör att lägenheten i sig är unik. Men det stannar inte där. . Kommer vi sedan in i lägenheten slås vi av den tilltagna takhöjden, ljuset av alla stora fönster som finns i två väderstreck, och som ger hela lägenheten en helt fantastisk atmosfär och känsla! Här bor man med hänförlig utsikt ut mot Växjö och över Växjö Arena. Bostaden håller mycket hög standard i såväl design som funktion och karaktäriseras av den exklusiva och moderna känslan som ett nybyggt boende skänker. Vacker ljus ekparkett i hela lägenheten. Det stilrena köket är välutrustat och bra planerat med goda arbetsytor och skåpsförvaring. Köket är i delvis öppen planlösning till vardagsrummet vilket ger en trevlig yta för samvaro och tillvaratagande av varje kvadratmeter för riktigt bra planlösning! I vardagsrummet finns här bra plats för soffmöbler och matbord. Det moderna badrummet är kaklat och väl tilltagen. Uteplatsen avnjuter man i både förmiddagssol och i kvällssol. Denna lägenhet är för dig som letar efter något extra!! I Icon har man ett bekvämt boende i toppklass med unik service. Den inbjudande lobbyn är den naturliga mötesplatsen för de boende. Härifrån tar man sig antingen vidare till den pulserande coworkingytan BYN eller så finner vi på andra våningen husets spaavdelning samt välutrustat gym. Trevlig takterrassen högst upp i huset med en fantastisk utsikt över hela Växjö stad och där man även finner den uppskattade restaurangen Skai. Icon är beläget mitt i Arenastaden där Växjös fulla utbud finns placerat inom räckhåll. I närliggande område finns I11 handelsplats, Grand Samarkand, I11 Företagsstad och goda bussförbindelser. Inom promenad/cykelavstånd finns härlig natur med Bokhultet, Bergundasjön och Sundet som rogivande rekreationsmiljö. Från Arenastaden går det täta bussförbindelser och mycket bra cykelvägar till Linnéuniversitetet. Ett bekvämt boende i toppklass med unik service och härlig miljö där föreningen tillåter både privatpersoner och juridiska personer som ägare. Andrahandsuthyrning tillåten. Varmt välkomna på visning!