Logotyp av Fastighetsbyrån Skellefteå
Logotyp av Fastighetsbyrån Skellefteå

Hemmansgatan 317

Anderstorp, Skellefteå kommun

Visa på karta

1 050 000 kr

1 180 000 kr-11 %

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    73 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 295 kr/mån
    Driftkostnad
    20 520 kr/år

Byggår
1980
Förening
Riksbyggen BRF Torpet
Energiklass
C
Pris/m²
14 384 kr/m²
Plus
Uteplats
Välkommen till Hemmansgatan 317 – en rymlig och trivsam tvårumslägenhet om 73 kvm i markplan, belägen i ett lugnt och omtyckt kvarter på Anderstorp i Skellefteå. Här bor du med naturen som granne, i en ljus och välplanerad bostad med uteplats i fint läge mot grönska. Ett hem som bjuder på både lugn och funktion, perfekt för dig som vill bo bekvämt med närhet till både service och rekreation. Lägenheten har en harmonisk känsla med ljusa, fräscha ytskikt och ett enhetligt golv som löper genom hela bostaden. Planlösningen är smart och lättmöblerad, och den generösa ytan gör att bostaden upplevs som större än sina kvadratmetrar. Köket är hemtrevligt och funktionellt med klassiska vita luckor i tidlös design, bra arbetsytor och plats för matbord vid fönstret. Vardagsrummet är stort och ljust med gott om plats för både soffgrupp och matbord. Stora fönster släpper in rikligt med dagsljus och ger en härlig kontakt med uteplatsen, som du når direkt från rummet. Uteplatsen ligger i ett lugnt läge med grönska som fond – en perfekt plats för att njuta av sommarens varma dagar eller en kopp kaffe i morgonsolen. Sovrummet är rogivande och rymligt med plats för en större säng och valfri förvaringslösning som garderober eller byrå. Det ligger avskilt från sällskapsytorna och ger en lugn plats för vila. Badrummet är fräscht och praktiskt med dusch, tvättmöjligheter och neutrala materialval som håller över tid. Till lägenheten hör även ett separat förråd som erbjuder extra förvaring – perfekt för sådant du inte vill ha framme till vardags. Det direkta markplansläget gör bostaden extra bekväm att bo i – helt utan trappor eller hiss, med lätt åtkomst både inifrån och ut. Här bor du i ett område med närhet till gång- och cykelvägar, fina grönområden, bussförbindelser och all tänkbar service inom bekvämt avstånd. Detta är ett hem med stor trivselfaktor, välplanerat boende och en inramning av lugn och grönska – varmt välkommen att uppleva det på plats.