Stora Kvinns väg 58

Älvsjö-Långbro Park, Stockholms kommun

Visa på karta

3 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    58 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 307 kr/mån
    Driftkostnad
    5 300 kr/år

Byggår
2008
Förening
BRF Hängpilarna
Energiklass
D
Pris/m²
63 707 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Stor balkong - Hiss direkt till garage - Möjlig 3:a Välkommen till en välplanerad och trivsam tvåa som passar utmärkt för både singelhushållet, paret eller den lilla familjen! På Stora Kvinns väg 58 bor du i den omtyckta bostadsrättsföreningen Hängpilarna, som består av 91 lägenheter. Fastigheten uppfördes av JM 2008 och ligger i ett lugnt, grönskande område med direkt närhet till vackra Långbro Park och dess uppskattade promenadstråk och naturnära miljöer. Här bor du bekvämt med garage i huset - med hiss hela vägen ner - samt gott om faciliteter såsom två cykelrum och ett stort soprum med full källsortering. På bekvämt gångavstånd ligger Fruängens centrum med tunnelbana, mataffärer, post, bank och systembolag. Även Älvsjö centrum finns nära till hands med pendeltåg, ytterligare serviceutbud och mässhall. Kommunikationerna är utmärkta: tunnelbanan från Fruängen tar dig till Stockholms city på cirka 20 minuter, pendeltåg från Älvsjö når centralen på omkring 10 minuter och bussförbindelser till Älvsjö finns precis utanför området med en restid på under 10 minuter. Väl inne i bostaden möts du av en rymlig hall med gott om förvaring som leder vidare till de sociala ytorna. Köket och vardagsrummet ligger i en öppen och inbjudande planlösning som skapar både rymd och ett naturligt flöde. Från vardagsrummet nås den stora balkongen i högt och fritt läge med en fantastisk utsikt över Långbro Park - en plats att verkligen njuta av året runt, som en levande tavla. Planlösningen är flexibel och genomtänkt, med möjlighet att enkelt skapa ett extra rum för exempelvis barn, gäster eller hemmakontor. De stora fönsterpartierna i tre väderstreck ger ett generöst ljusinsläpp, och tillsammans med den genomgående ekparketten skapas en ljus, luftig och lättmöblerad känsla genom hela bostaden. Till lägenheten hör även ett rymligt förråd som ger extra förvaringsutrymme. Ett stilrent och välskött hem i ett mycket attraktivt läge - redo att trivas i under lång tid framöver.