1/30

2 650 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
53,5 m²
Våning
1 av 8, hiss finns
Avgift
4 304 kr/mån
Driftkostnad
740 kr/år
Byggår
2022
Förening
BRF Stickan
Energiklass
C
Pris/m²
49 533 kr/m²
Antal besök
591
Premium
Uteplats
Hiss
Nu presenteras denna ljusa och välplanerade tvåa med generös uteplats i härligt västerläge. Här möts genomtänkt belysning, stilrena materialval och smakfulla detaljer i ett modernt hem där inget lämnats åt slumpen. Den rymliga uteplatsen blir en naturlig förlängning av bostaden – lika självklar för större sällskap som för morgonkaffet i solen.
Lägenheten har stora, djupa fönster i två väderstreck som skänker ett fantastiskt ljusinsläpp och ger de sociala ytorna en härlig rymd. Planlösningen är effektiv med plats för både vardag och umgänge.
Som boende i Brf Stickan erbjuds ett modernt och bekvämt boende med smarta lösningar, god förvaring och tillgång till garage. Bostaden är utrustad med Skanska SmartaHem som möjliggör enkel styrning av bland annat belysning via mobiltelefon, samt nyckelfritt låssystem för en smidig vardag. Ett hem för dig som söker något nytt, socialt och genomtänkt.
Sovrummet rymmer dubbelsäng och erbjuder generös förvaring i spegeldörrsgarderob. Köket har plats för matgrupp och vardagsrummet för en bekväm soffgrupp. Ett extra stort förvaringsutrymme används idag som arbetsrum. Det helkaklade badrummet är rymligt och utrustat med både tvättmaskin och torktumlare. Här är det bara att flytta in.
Läget är optimalt med närhet till både stadens puls och grönområden. Gångavstånd till Willys, ICA Maxi, restauranger och ett nyöppnat Nordic Wellness-gym precis intill. Mölndalsvägen leder vidare till evenemangsstråket med Världskulturmuseet, Universeum, Liseberg och Scandinavium. Spårvagn nås runt hörnet och Korsvägen når du på fem minuter från hållplats Elisedal, endast 200 meter bort. Även Delsjöns naturområde med bad, golf och motionsslingor finns inom räckhåll.