Logotyp av HusmanHagberg Kista
Logotyp av HusmanHagberg Kista

Sibeliusgången 48, 4 tr

Akalla, Stockholms kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    45,4 m²
    Våning
    4 av 9, hiss finns
    Avgift
    3 552 kr/mån
    Driftkostnad
    6 600 kr/år

Byggår
1977
Förening
BRF Porkala
Energiklass
F
Pris/m²
32 930 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkomna på visning till denna välplanerade 2:a! Varmt välkommen till denna optimala bostad med alla de bästa förutsättningarna för att trivas! Genomgående tapetserade väggar och golv i bra skick. Väldisponerade kvadratmeter som erbjuder gott om sällskapsytor i form av öppen planlösning mellan kök och vardagsrum som naturligt bjuder in till sociala tillställningar med vänner och familj. Ett rymligt badrum samt ett trivsamt sovrum med gott om plats för king-size sängen och större garderob. Med ett kliv ut når du balkongen som skänker ro och harmoni tack vare det fantastiska läget, med möjlighet att inglasa balkongen. Du bor i en stabil förening med låg belåningsgrad som erbjuder mer än bara boende, du har tillgång till föreningslokalen som kan hyras vid festliga tillställningar, tillgång till föreningens bastu samt gymmet! Det är dessa detaljer som förhöjer livskvalitén för dig som boende. Plus i kanten är den vardagslyx du kommer att uppleva då bostaden är belägen i ett optimalt läge med närhet till allt du behöver och lite till, ett stenkast bort når du Akalla centrum som erbjuder så som matbutiker samt så kommer det finnas tillgång till Coop inom snar framtid, restauranger, pubar, service, och bra kommunikationer. Önskar du ett större utbud når du Kista Galleria på ca 3 minuter med tunnelbanans blåa linje och 20 minuter ifrån T-centralen om du suktas efter citylivets puls. Du bor även granne med natursköna Järvafältet som erbjuder vacker grönska och harmoni. Stora gröna ängar, många härliga promenadslingor och fina cykelvägar, betande hästar & får samt en glittrande damm med badandes fåglar, det är här du blir ett med djur och natur! För den aktiva finns det sporthall, ishall, klättercenter och gym med promenadavstånd. Nytt är utomhusbadet på Järvafältet med sina tre bassänger, kafé och stora ytor för picknick och solbad, den självklara platsen under sommarens varmare dagar.