Logotyp av Mäklarhuset Linköping
Logotyp av Mäklarhuset Linköping

Åbylundsgatan 76 B

Åbylund, Linköpings kommun

Visa på karta

2 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    44 m²
    Avgift
    2 376 kr/mån
    Driftkostnad
    3 840 kr/år

Byggår
1954
Energiklass
F
Pris/m²
49 886 kr/m²
Premium
Nyproduktion
Uteplats
Välkommen till Åbylundsgatan 76 B och denna helt nyproducerade tvåa om 44 kvadratmeter i toppskick. Lägenheten är en av tre nyproducerade bostäder i den redan etablerade och välskötta föreningen BRF Riksbyggen Linköpingshus nr 10, som bildades redan på 50-talet och som idag är en stor och ekonomiskt stabil förening med trivsam gemenskap. Här bor du med egen separat ingång och en trevlig uteplats i soligt sydvästläge – perfekt för att njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Bostaden har en välplanerad layout med ljusa ytor och moderna materialval. Vardagsrummet är stort och lätt att möblera och erbjuder gott om plats för både soffgrupp och matbord. Köket är stilrent med bra arbetsytor och är fullt utrustat med vitvaror från Elvita. Sovrummet är rymligt och erbjuder praktisk förvaring i garderobsparti. Det helkaklade badrummet är fräscht och modernt med golvvärme för extra komfort. Till lägenheten hör även ett källarförråd. Med sin låga avgift är detta ett mycket prisvärt och lättskött boende – perfekt för studenten, förstagångsköparen eller för dig som söker ett modernt hem att flytta rakt in i. Här bor du i en förening med god ekonomi och låga månadsavgifter som innefattar värme, vatten och bostadsrättstillägg. Tillägg om 165 kr per månad tillkommer för TV och bredband. Vidare så erbjuder föreningen bekvämligheter i form av gym, bastu, tvättstugor, övernattningslägenhet, samlingslokal, grillplatser och odlingslotter. Föreningen tillhandahåller även parkeringsplatser och garage till låga avgifter. I Åbylund bor du i ett lugnt och omtyckt område med stora grönytor och trevliga parker, samtidigt har du nära till centrum och universitetet samt Tornby handelsområde. I området finns även närbutik, frisörer och restauranger. Denna lägenhet är en av tre nyproducerade lägenheter i BRF Riksbyggen Linköpingshus nr 10 där tidigare lokaler i fastigheterna gjorts om och inretts till bostadsrätter som tillförts föreningen. Ett nytt och inflyttningsklart hem i en trygg och etablerad förening – varmt välkommen på visning!