Logotyp av Properties & Partners Norrköping
Logotyp av Properties & Partners Norrköping

Morängatan 26

Vilbergen, Norrköpings kommun

Visa på karta

1 275 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2.5 rum
    Boarea
    67,5 m²
    Våning
    1 av 3
    Avgift
    4 988 kr/mån
    Driftkostnad
    2 400 kr/år

Byggår
1968
Förening
Riksbyggen BRF Opalen
Energiklass
E
Pris/m²
18 889 kr/m²
Premium
Här erbjuds ett trivsamt och lättillgängligt boende endast några få trappsteg upp – perfekt för dig som söker bekvämlighet i vardagen utan att kompromissa med ljus och rymd. Lägenhetens gavelläge ger ett generöst ljusinsläpp från flera håll och bidrar till en luftig och inbjudande atmosfär. Samtidigt upplevs bostaden som rofylld och insynsskyddad tack vare de grönskande omgivningarna på två sidor. Bostaden är i genomgående gott skick och har en praktisk och flexibel planlösning. Här välkomnas du av en delvis möblerbar hall med plats för både avhängning och förvaring. Vidare finns ett rymligt duschrum med egen tvättmaskin som underlättar vardagens bestyr. Köket har idag delats av för att skapa ett extra rum – ett perfekt utrymme för gäster, hobby eller hemmakontor. För den som önskar finns goda möjligheter att enkelt återställa till den ursprungliga planlösningen och därmed få ett större kök med generös matplats. Vardagsrummet är rymligt och erbjuder gott om plats för både matbord och en bekväm soffgrupp. Härifrån nås även den insynsskyddade balkongen – en lugn plats att njuta av en kopp kaffe eller en stunds avkoppling i det fria. Utöver detta finns ett större sovrum med fönster mot kvällssolen. Som boende i den stabila och välskötta Riksbyggeföreningen Brf Opalen med god ekonomi och låg belåning har man närhet till Vilbergens Centrum som erbjuder bland annat affär, apotek, pizzeria, café, mm. För dig som uppskattar långpromenader finns trevliga gångvägar och grönområden och för barnen ett flertal välordnade lekplatser att välja mellan. Dessutom är det nära till kommunikationer och cykelavstånd ner till sta'n. Parkeringsplats och garage för den egna bilen kan hyras i närområdet utan längre väntetid. Sammanfattningsvis är detta ett hemtrevligt och välplanerat boende med stor flexibilitet, fina ljusinsläpp och ett lugnt läge – ett hem att trivas i länge. Välkommen att klicka dig vidare till vår hemsida för att ta del av samtliga bilder!