Logotyp av Mäklarhuset Upplands-Bro & Järfälla
Logotyp av Mäklarhuset Upplands-Bro & Järfälla

Hjortronvägen 47

Tibble, Upplands-Bro kommun

Visa på karta

1 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2.5 rum
    Boarea
    67 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 636 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Förening
HSB BRF Tibble i Upplands-Bro
Energiklass
E
Pris/m²
20 821 kr/m²
Premium
Välkommen till denna trivsamma och välplanerade lägenhet om 67 kvm i Tibble i Kungsängen. Bostaden är ursprungligen en tvåa men har byggts om till en smart planerad trea, vilket ger ett extra sovrum och en funktionell planlösning som passar perfekt för paret, den lilla familjen eller för dig som önskar ett separat arbetsrum. Vardagsrummet är generöst tilltaget och utgör hemmets naturliga samlingsplats. Här finns gott om utrymme för både en större soffgrupp och matplats. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och bidrar till en luftig och trivsam atmosfär. Härifrån nås även balkongen som blir ett härligt extrarum under de varma delarna av året, perfekt för morgonkaffet, odlingar eller en avkopplande stund med utsikt över området. Köket är nyligen renoverat i modern med ändå klassisk stil med fräscha ytskikt, goda arbetsytor och bra förvaringsmöjligheter. Fullutrustad maskinpark och ett fönster mot extrarummet som ger ljus in i köket. Bostaden rymmer två sovrum i bra storlek. Det större sovrummet erbjuder plats för dubbelsäng och förvaring, medan det mindre rummet lämpar sig utmärkt som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Det stora sovrummet har mycket goda förvaringsmöjligheter i form en stor garderobsvägg Badrummet har kaklade väggar och går i sobra färger. Utrustat med torktumlare, tvättmaskin, arbetsbänk och duschhörna. Föreningen planerar dessutom för en kommande stamrenovering, vilket ger framtida möjlighet till ett helt nytt badrum. Genomgående fina ytskikt, ett härligt ljusinsläpp och en smart planlösning gör detta till ett hem som är lätt att trivas i. Här bor du i ett lugnt och grönt område med närhet till skolor, förskolor, service, natur och goda kommunikationer med smidig pendling mot Stockholm.