Logotyp av Svenska Mäklarhuset Kristianstad
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Kristianstad

Kapellgatan 12

Kristianstad - Östermalm, Kristianstads kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2.5 rum
    Boarea
    60 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    3 210 kr/mån
    Driftkostnad
    6 811 kr/år

Byggår
1930
Förening
Bostadsföreningen Eget Bo u.p.a.
Energiklass
E
Pris/m²
29 167 kr/m²
Premium
Östermalm är en samling vackra fastigheter i lummig miljö endast en kort promenad bort från Kristianstad city! En av Kristianstads bästa stadsdelar skulle vi våga påstå. Lägenheten vi nu presenterar är belägen just i en sådan vacker fastighet från 1930-talet, med härlig utsikt över pittoreska innergårdar och trevlig gatuvy. Ovan bilar och myllrande stadsliv, men intill kafé och morgonkaffe! Mysigt! Den charm som kan vara svår att få till en modern lägenhet behöver man inte tveka på att få uppleva i ett hus byggt på 30-talet och visst är det väl något speciellt med de vackra trägolven, djupa fönsterkarmarna och stuckaturen i taket? Här blandas en superbra planlösning på 2,5 rum. Vardagsrummet har plats för stor generös soffa, fåtöljer, tv-möbel och ytterligare förvaring. Dessutom med stora härliga fönster och djupa fönsterkarmar. Det stora och ljusa sovrummet har gott om förvaring, plats för dubbelsäng och en klädkammare – härligt. Och ”halvan” är ett allrum som man idag använder som matsal. Det känns klockrent! Köket är även det rymligt med en modern maskulin touch och ett eget skafferi. Och så har vi det helkaklade badrummet med dusch som andas hotellkänsla. Lyxigt! Sammanfattningsvis: en stor, luftig, ljus och charmig 2,5:a på bästa läget i stan. Det är få saker som är så rogivande som ett mysigt hem! Kontakta mäklaren för privat visning! Lämna era uppgifter genom att enkelt göra en intresseanmälan på vår hemsida eller ta kontakt med ansvarig mäklare per telefon eller mejl. Glöm inte heller att följa oss på instagram, smhkristianstad för mer uppdateringar om just denna och andra bostäder. Bra att tänka på: - Förbered dig som potentiell köpare så mycket du kan för att maximera dina chanser när budgivningen kommer igång genom att: 1. Prata med din bank angående lånelöfte eller fråga mig, så ber jag mina bankkontakter ta kontakt med dig med ett bra erbjudande. 2. Äger du ditt nuvarande boende? Behöver du sälja för att kunna köpa ett nytt boende? Jag hjälper dig gärna med en värdering och/eller lägga upp en plan för din försäljning.