Logotyp av Lundin Fastighetsbyrå
Logotyp av Lundin Fastighetsbyrå

Klippan 1G

Klippan, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 840 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2.5 rum
    Boarea
    72,1 m²
    Våning
    1 av 11, hiss finns
    Avgift
    7 257 kr/mån
    Driftkostnad
    1 740 kr/år

Byggår
1930
Förening
Riksbyggen BRF Nya Mälteriet
Energiklass
E
Pris/m²
39 390 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Välkommen till en ljus och stilfull 2,5:a där generösa sällskapsytor möter en härlig altan som förlänger bostaden ut mot det fria. Här skapas en luftig och inbjudande känsla tack vare stora fönsterpartier, genomgående ljusa ytskikt och en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, perfekt för såväl vardagsliv som sociala tillställningar. Den rymliga uteplatsen erbjuder gott om plats för både loungemöbler och planteringar, en trivsam oas för avkoppling och umgänge. Bostadens ytterligare kvadratmeter erbjuder yta för kontor/gästrum/hobbyrum eller Walk-in-Closet. Bostaden erbjuder dessutom goda förvaringsmöjligheter och flexibilitet i planlösningen med möjlighet att skapa ytterligare ett sovrum enligt alternativ planlösning. På Klippan bor du i ett attraktivt läge med närhet till älvens vackra promenadstråk, charmiga restauranger och caféer samt smidiga kommunikationer in till centrala Göteborg.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Nya Mälteriet

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling