1/13

3 295 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
30,5 m²
Våning
7, hiss finns
Avgift
2 959 kr/mån
Byggår
2022
Förening
BRF Arkitraven
Energiklass
B
Pris/m²
108 033 kr/m²
Antal besök
622
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till ett modernt och trivsamt boende i populära Hagastaden, en av Stockholms mest expansiva och eftertraktade stadsdelar. Här bor du i en social och välplanerad bostad med balkong, perfekt för både vardag och umgänge.
Bostaden erbjuder en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum som skapar en naturlig samlingspunkt. Generösa fönsterpartier bidrar till ett fint ljusinsläpp och en luftig känsla genom hela hemmet. Från vardagsrummet nås balkongen som blir en uppskattad förlängning av bostaden.
Här bor du i ett område där stadspuls möter grönska, med närhet till parker, service, restauranger och goda kommunikationer. Hagastaden är en modern stadsdel som knyter samman Stockholm och Solna och erbjuder ett levande stadsliv med hög standard och framtidsfokus.
Ett perfekt boende för dig som söker en social och stilren bostad i ett av Stockholms mest attraktiva lägen!
Område
Hagaesplanaden välkomnar dig till den attraktiva stadsdelen Hagastaden, där stadspulsen möter grönskande natur. Välkänd för sitt rika utbud av restauranger, caféer och mysiga barer med gångavstånd till Stockholms City. En stadsdel som fortsätter växa där Norra Stationsparken är ett grönt och öppet stråk med parker och grönskande natur i anslutning till fastigheten. Du har även lyxen att vara belägen i närhet till vackra Vasaparken, perfekt för picknick på vår- och sommardagar med aktiviteter för både stora och små. Eller varför inte ta en tur till välkända Hagaparken med dess vackra promenadstråk och stora grönområden. Runt husknuten har du diverse matbutiker, restauranger, serviceutbud och träningscenter. Perfekt för dig som vill ha nära till City och bo modernt - med allt nära till hands! Kommunikationsmöjligheterna är goda, med en promenad på cirka 10 minuter hamnar du på Odenplan där du har både bussar, tunnelbanestation samt pendeltåg. Du kan annars välja att ta den lokala bussen som går 200 meter från fastigheten, denna tar dig till närmaste tunnelbanestation på 2 minuter, på detta avstånd har du även buss till Arlanda! En ny tunnelbanelinje är även planerad att öppna 2030 och uppgång kommer att finnas ca 200m från bostaden. Linjen kommer att gå via den befintliga stationen Odenplan, via Hagastaden och Södra Hagalund till Arenastaden.