Logotyp av Alicia Edelman Vasastan/Norrmalm
Logotyp av Alicia Edelman Vasastan/Norrmalm

Vulcanusgatan 10, 5 tr

Vasastan/Atlas, Stockholms kommun

Visa på karta

4 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    34 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 081 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
1929
Förening
BRF Loket 26 i Stockholm
Energiklass
E
Pris/m²
132 206 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Varmt välkomna till denna 20-talspärla högst upp i huset med en solig och rymlig kungsbalkong. Spröjsade fönster, vackert trägolv och generös takhöjd präglar denna attraktiva bostad. Väldisponerat kök i en öppen planlösning mot vardagsrummet, välplanerat sovdel med plats för dubbelsäng, bra förvaring och rymligt. Möjlig tvåa. Föreningen har god ekonomi som äger marken. I hjärtat av Birkastan hittar ni underbara Atlasområdet, även kallat lilla Paris, som har allt ni kan önska. Bra kommunikationer från S:t Eriksplan (150 m) med tunnelbana, buss och flygbuss till Arlanda. Några minuter bort hittar ni populära Rörstrandsgatan där det kryllar av härliga restauranger och fik. Närhet till Odenplan och pendeltåg samt ett stort utbud av restauranger och butiker. Via S:t Eriksbron är ni över på Kungsholmen på nolltid. Där kan ni njuta av vackra promenadstråk längs vattnet eller ta 10 km-slingan runt ön. Välkommen att längta hem!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Loket 26 i Stockholm

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling