Logotyp av Properties & Partners Vadstena
Logotyp av Properties & Partners Vadstena

Riddargatan 2C, 3tr

Vadstena centralt, Vadstena kommun

Visa på karta

495 000 kr

560 000 kr-12 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    41,5 m²
    Våning
    3 av 3
    Avgift
    2 628 kr/mån
    Driftkostnad
    2 100 kr/år

Byggår
1961
Förening
HSB BRF Vasallen i Vadstena
Energiklass
D
Pris/m²
11 928 kr/m²
Plus
Charmig och ljus lägenhet med utmärkt planlösning! Låg avgift! Välkommen in i denna hemtrevliga bostad där funktion möter charm! Redan i hallen möts du av rymd och praktiska förvaringslösningar – här har dessutom både hall och kök fått nytt golv som ger ett fräscht intryck. Köket bjuder på en härlig blandning av gammalt och nytt: de klassiska skjutluckorna finns kvar och sprider en nostalgisk känsla, samtidigt som modern bänkhöjd och gott om skåpsförvaring gör köket både bekvämt och lättanvänt. Här finns kyl/frys, spis och fläkt – allt du behöver för att trivas i matlagningen. Duschrummet är stilrent med klinkergolv och kaklade väggar, och här har du dessutom lyxen av plats för en egen tvättmaskin. Vardagsrummet pryds av ett vackert parkettgolv och rymmer både en trivsam sällskapsdel och en praktisk sovalkov. Via den franska balkongdörren strömmar ljuset in – perfekt för att njuta av både sol och frisk luft. En ny markis från 2024 ger dessutom extra komfort. Här bor du i en stabil och välskött HSB-förening med god ekonomi. Får du gäster på besök finns en fin gästlägenhet att hyra, och läget kan knappast bli bättre: endast ca 250–300 meter till både Rådhustorget och Vätterns glittrande vatten. Vadstena lockar året runt med sitt rika kulturutbud, sina charmiga butiker och mysiga restauranger – allt inom bekvämt promenadavstånd. Välkommen på visning – vi ses där!