Logotyp av Bjurfors Borås
Logotyp av Bjurfors Borås

Furulundsgatan 18

Tullen, Borås kommun

Visa på karta

575 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    28 m²
    Våning
    4 av 6, hiss finns
    Avgift
    2 500 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1954
Förening
Riksbyggen BRF Boråshus nr 15
Energiklass
E
Pris/m²
20 536 kr/m²
Hiss
Välkommen till Furulundsgatan 18 på populära Tullen! Ta hissen upp till våning 4 där denna smart planerad 1:a finns där varje kvadratmeter utnyttjas väl. Tack vare sitt läge i huset har man fint ljusinsläpp från fönsterna där dagsljuset flödar fritt i bostaden samt en slående milsvid utsikt. Bostaden har ett rymligt vardagsrum med plats för både matbord och soffa. Den praktiska sovalkoven bidrar med en given plats för sängen som kan skärmas av med gardiner för att skapa en extra mysig sovplats. I anslutning till vardagsrummet finns en praktisk kokvrå med gott om förvaring. Trots kökets storlek går det alldelles utmärkt att laga mat för den matintresserade och bjuda hem vänner på middag. Bostaden har ett helkaklat, fräscht badrum. Via hallen finns en rymlig klädkammare som rymmer allt i klädväg. Här bor du i en stabil och välskött förening. I månadsavgiften ingår både tv och bredband. Innergårdarna är välskötta med fina gräsytor med flertal sittplatser och grillmöjlighet. Denna bostad passar utmärkt för dig som är förstagångsköpare, student eller söker en övernattningslägenhet då du får en låg boendekostnad. Bra läge på Tullen med närhet till mataffär, påfart R40 samt mycket nära till busshållplatsen med täta förbindelser som tar dig snabbt och smidigt till stationen, centrum och Högskolan. Dessutom på bara några minuters promenadavstånd finner man den populära sjön Kolbränningen med fina promenadstråk, träningsmöjligheter samt bad- och fiskemöjligheter. Välkommen att boka in dig på visning!