Logotyp av HusmanHagberg Borås
Logotyp av HusmanHagberg Borås

Fjällkroken 5

Tullen, Borås kommun

Visa på karta

395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    26 m²
    Våning
    6 av 6, hiss finns
    Avgift
    2 340 kr/mån
    Driftkostnad
    6 396 kr/år

Byggår
1956
Förening
Riksbyggen BRF Boråshus nr 15
Energiklass
E
Pris/m²
15 192 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till ett trivsamt och ljust hem beläget högst upp i huset – en lättskött enrummare som passar utmärkt som första lägenhet eller som övernattningsbostad. Planlösningen är smart disponerad med generösa sällskapsytor som enkelt rymmer både soffgrupp, tv-möbel och säng, och som vid behov kan delas av med en rumsavskiljare för att skapa en mer avskild sovdel. Lägenheten erbjuder en praktisk kokvrå, fina ytskikt och stilrena fönsterbänkar i sten. Det helkaklade badrummet renoverades av föreningen 2016 och håller en fräsch standard. Läget högst upp i huset ger en härlig utsikt över trädtopparna och den franska balkongen kan öppnas upp för frisk luft och morgonsol – här får du sol som sällskap under hela morgonen och förmiddagen. Du bor i en stabil och välskött förening där både digital-tv och bredband ingår i månadsavgiften, och hiss finns i huset för extra bekvämlighet. Här på Tullen bor du med närhet till både natur och stadens utbud. Sjön med motionsspår och grönområden finns på bekvämt avstånd, samtidigt som servicebutik med postombud ligger runt hörnet och bussen stannar precis utanför porten med täta avgångar mot centrum. Mataffär, pizzeria, bageri och skola nås inom några minuter – ett smidigt och bekvämt läge i vardagen. Välkommen att anmäla ditt intresse!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Boråshus nr 15

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling