Logotyp av MOHV Österåker
Logotyp av MOHV Österåker

Athos väg 22G

Svinninge, Österåkers kommun

Visa på karta

1 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    20 m²
    Våning
    1 av 1, hiss finns ej
    Avgift
    3 574 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Nanteshusen
Pris/m²
97 500 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till denna minivilla med högt läge i toppskick i det natur- och havsnära Svinninge! + Stort förråd, 8 kvm med tak till nock! + Stor tomt + Vattenburen golvvärme + Elbilsladdare + Luft-/luftvärmepump + Uppfart med plats för 3 bilar + Gångavstånd till buss samt badplats & båtbryggor. + Extra tillbyggd köksö med sittplatser Minivillan består av ett luftigt allrum med öppet till nock och ett fantastiskt ljusinsläpp från husets stora vackra fönsterparti! Ordentlig trappa med exklusivt glasräcke samt loftdel öppnar upp utrymmet. Köket är ljust och har klassiska gråa ramluckor samt ljus slitstark lamninatbänkskiva. Köket är utrustat med integrerad kombi-tvättmaskin & torktumlare, inbyggnads ugn, micro, induktionshäll samt Integrerad kyl- & frys. Plats för stolar finns invid köket vid den tillbyggda köksön som också blir en naturlig avdelare till vardagsrummet. Vattenburen golvvärme i hela nedre plan har installerats för extra komfort och värme. Sovloftet är 15 kvm med en klädkammare/förvaring, från sovloftet är det öppet ner till undervåningen vilket ger en öppen och luftig känsla. Badrummet är utrustat med dusch, wc, kommod samt spegel med belysning. Till huset finns en stor altan byggd med stor del under tak vilket förlänger möjligheten att vara ute sommartid! Här på den stora altanen med högt läge finner ni gott om utrymme för loungegrupp, matgrupp och utekök. Perfekt för härliga grillkvällar med trevligt sällskap. Utförda renoveringar och förbättringar: Huvudsäkringen utbytt till en lägre kW vilket ger lägre el kostnader. Köksö tillbyggd av nuvarande ägare 2024 och luft-/luftvärmepump installerad 2022. På nära gångavstånd finns goda busskommunikationer. Endast 800 m till området Hästängsudds badplats och båtbryggor. Även Björnhammarvarvets stora marina finns på gångavstånd. Ca 10 minuter bort finner ni Pilstugetorgets handelsplats som erbjuder flertalet matvarubutiker, restauranger samt apotek. Vidare ca 15 minuter bort finner ni Åkersberga Centrum och hela dess utbud med butiker, restauranger, husläkare, apotek och gym. Välkommen hem!