Logotyp av Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Logotyp av Wallenstedt Fastighetsmäkleri

Peppargatan 13-STUDENTVÄNLIG

Sörbyängen, Örebro kommun

Visa på karta

995 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    21 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    1 603 kr/mån
    Driftkostnad
    5 484 kr/år

Förening
BRF Grönpepparn
Energiklass
E
Pris/m²
47 381 kr/m²
Premium
Hiss
STUDENTVÄNLIGT BOENDE! Denna yteffektiva etta om 21 m² är optimal för dig som vill ha låga avgifter (1 603 kr/mån inklusive internet) och modern bekvämlighet såsom fällsängslösning, tvättmaskin och torktumlare i badrummet. Till lägenheten hör ett praktiskt vindsförråd om cirka 2 m² och möjlighet till parkeringsplats med laddstolpe för 425 kr/mån. Här bor du i lugna Sörbyängen med promenadavstånd till universitet, city, grönområden och stormarknad – perfekt som förstaboende eller studentlägenhet Månadskostnad = 4 174 kr. Inklusive amortering 5 584 kr (Aktuellt pris: 995 000 kr, belåningsgrad: 85 %, ränta: 3 %, amortering: 2 %, månadsavgift: 1 603 kr/mån, driftkostnad: 5 484 kr/år) Badrummet är helkaklat och rymligt med svart klinker på golvet och vitt kakel på väggarna. Här finns både tvättmaskin och torktumlare, vilket gör att du klarar dig utan gemensam tvättstuga. Till lägenheten hör även ett vindsförråd om cirka 2 kvm – perfekt för att förvara vinterdäck, extra kläder eller sportutrustning. Internet ingår i månadsavgiften och föreningen erbjuder parkeringsplats med laddstolpe för endast 425 kr/mån. Allt detta gör att boendekostnaden hålls nere – ett perfekt förstaboende, studentboende eller övernattningslägenhet för dig som pendlar. Läget är dessutom svårslaget. Här bor du i ett lugnt område med närhet till grönområden, parker och cykelvägar – och samtidigt har du smidig tillgång till både universitetet, city och stormarknader som Maxi. Det är cykelavstånd till allt du behöver, vilket gör vardagen enkel och hållbar. Med gallerförråd, hiss, moderna bekvämligheter och en låg månadskostnad är detta ett svårslaget alternativ för dig som söker något både prisvärt och bekymmersfritt. Missa inte chansen att förvärva en av områdets mest välplanerade ettor – välkommen hem!