Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare
Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare

Kamomillgatan 8

Sörbyängen, Örebro kommun

Visa på karta

925 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    21,2 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    1 842 kr/mån
    Driftkostnad
    3 696 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Kamomillen
Energiklass
C
Pris/m²
43 632 kr/m²
Premium
Hiss
Denna kvadratsmarta etta är ett måste att se för förstagångsköparen eller studenten, på Kamomillgatan 8 i ett perfekt läge med närhet till både Örebro Universitet och city. Genomgående fina parkettgolv och vita väggar, här bor man med allt man kan tänkas behöva på smarta kvadratmeter! Här bor du i en populär och stabil förening i ett lugnt område med absolut närhet till stormarknad, apotek, gym och Gustavsviks golfbana. Från Sörbyängen har du ca fem minuters cykelväg till Örebro Universitet och 2 km till city med stort utbud av shopping, restauranger och nöjen. Området trafikeras även av stadsbuss vilket gör det enkelt att ta sig runt i Örebro. Här möts man av den öppna planlösning mellan allrummet och det stilrena Marbodalköket. Köket har vita släta luckor och en vit bänkskiva med vitt kakel ovanför och är praktiskt utrustat med ugn, induktionshäll, kyl och frys och integrerad mikro. Allrummet har ett stort fönster samt en franskbalkong som släpper in gott om ljus i bostaden och skapar en trivsam miljö. Här finns plats för matbord för 2-4 personer. I en smidig lösning finns en soffa med tillhörande sängskåp som gör denna bostad extremt yteffektiv på alla sätt! Ett helkaklat och rejält badrum med wc, dusch, handfat med kommod och spegelskåp ovanför, handdukstork samt tvättmaskin och torktumlare. I hallen finns avhängningsyta med hatthylla och flertal garderober för förvaring. Till bostaden hör ett vindsförråd. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid intresse!