Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Högalidsgatan 36C, 3 tr

Södermalm - Maria Högalid, Stockholms kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    20 m²
    Våning
    3, hiss finns ej
    Avgift
    1 965 kr/mån
    Driftkostnad
    6 096 kr/år

Byggår
1913
Förening
Bostadsföreningen Muttern 14 u.p.a.
Energiklass
E
Pris/m²
114 750 kr/m²
Välkommen till denna välplanerade och mycket fina etta på lugna Högalidsgatan. Bostaden är väldisponerad med ett rymligt rum med praktiskt sovloft, stilfullt kök, välkomnande hall samt ett kaklat badrum med dusch. Tidstypiska attribut så som vackert trägolv, speglad dörr, generös takhöjd samt spröjsade fönster viket ger lägenheten sin charmiga karaktär. Sammanfattningsvis är detta en mycket fin och välplanerad bostad som tar tillvara på alla sina kvadratmeter och passar perfekt för ensamhushållet. Välskött och omtyckt förening som dessutom äger sin mark. Här bor du lugnt och skönt i ett av Stockholms mest attraktiva och trendiga områden. Kontinental stämning och kreativ atmosfär färgar tillvaron och i kvarteret finns bl.a. bageri, närbutik, skomakare, barer och caféer. I Hornstulls Galleria hittar du allt vad du kan tänkas behöva såsom kläd, inredning och matbutiker samt systembolag och mycket mer. Andra pärlor i området som inte bör missas är Restaurang Tjoget, Lasse i parken, Vurma, Debaser, Bistro Barbro, Långholmens Wärdshus och kvartersbion Bio Rio. Området har goda kommunikationer med flertalet busslinjer, däribland busslinje samt T-banans röda linje som tar dig in till Stockholms city på några minuter. Från Hornstull kan du även ta flygbussen som på cirka fyrtiofem minuter tar dig till Arlanda Flygplats. Förutom Hornstulls och Högalids generösa utbud av caféer, butiker och service finns vatten och grönområden inpå knuten och här kan du finna Södermalms Båtklubb eller varför inte hyra en kanot hos Långholmen Kajak och paddla dig runt i natursköna områden, ta ett pass i utegymmet som ligger ett stenkast från porten i Pålsundsparken. På Reimersholme, Långholmen i Tantolunden och längst Årstaviken ges tillfälle till bad, natursköna motionsrundor och andra trevliga nöjen så som vinter- och sommarmarknader. Valmöjligheterna är många och trivseln lätt att finna. Varmt välkommen på visning!