Logotyp av SkandiaMäklarna Järfälla
Logotyp av SkandiaMäklarna Järfälla

Vattenkvarnsgatan 3

Söderdalen - Jakobsberg, Järfälla kommun

Visa på karta

1 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    32 m²
    Våning
    4, hiss finns
    Avgift
    3 122 kr/mån
    Driftkostnad
    2 400 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Vattenkvarnen
Energiklass
C
Pris/m²
45 313 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
- Balkong mot innergård - Stabil förening - Byggår 2019 - Välkommen till attraktiva Söderdalen och denna ljusa etta på 32 välplanerade kvadratmeter. Lägenheten präglas av en stilren design och moderna materialval som skapar en elegant och inbjudande atmosfär. Med fräscha ytskikt, stora fönster och ett fantastiskt ljusinsläpp är detta ett boende utöver det vanliga. Bostaden välkomnar dig med en rymlig hall som erbjuder generös förvaring. Köket är stilrent och modernt med påkostade material, gott om arbetsyta och vita skåpluckor som ger en tidlös känsla. Det öppna vardagsrummet har stora fönster som släpper in rikligt med ljus och skapar en härlig social yta. Badrummet är fräscht och exklusivt utrustat med kommod, spegelskåp, dusch samt en praktisk kombimaskin med badrumsskåp ovanför. Dessutom finns ett tillhörande förråd. En av bostadens absoluta höjdpunkter är den stora balkongen - en eftertraktad detalj som förhöjer livskvaliteten. Här kan du njuta av avkopplande stunder och umgås med nära och kära i en trivsam miljö. Lägenheten är belägen i populära Brf Vattenkvarnen, ett lugnt område med närhet till allt du kan önska. På kort promenadavstånd når du Jakobsbergs centrum med sitt breda utbud av butiker, restauranger och kommunikationer. Pendeltåget tar dig till Stockholms Central på cirka 19 minuter, och med buss når du snabbt både IKEA och Barkarby Outlet. För den som uppskattar natur och friluftsliv finns närhet till Järvafältets och Görvälns naturreservat, där du även hittar en mysig badplats. I området finns dessutom simhall, tennishall, ishall, skidbacke, golfbana och motionsspår. Kontakta mäklaren för mer information och bokning av visning!