Logotyp av LF Fastighetsförmedling Gävle
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Gävle

Södra slottsgatan 22A

Söder, Gävle kommun

Visa på karta

795 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    28,7 m²
    Avgift
    1 643 kr/mån
    Driftkostnad
    6 996 kr/år

Byggår
1961
Förening
BRF Kryddkrämaren
Pris/m²
27 700 kr/m²
Premium
Hiss
Varmt välkommen till denna välplanerade etta på Söder! Här bor du med ett centralt men lugnt läge i en stabil och trevlig förening med låg månadsavgift. Övernattningsrum och lokal finns att nyttja för föreningens medlemmar. Här har varje kvadratmeter utnyttjats optimalt. Du möts av en välkomnande hall med garderober i fullhöjd och goda avhängningsmöjligheter i anslutning till ett stamrenoverat badrum med kakel och klinker samt badkar. Vidare in i lägenheten finns en kokvrå med fönster, en rymlig klädkammare med samt ett allrum med stort fönsterparti och plats för både säng, soffa och annat önskat möblemang. Även ett förråd om ca 3kvm tillhör lägenheten. Låg månadsavgift på 1 926kr/månad inklusive värme, vatten, bostadsrättstillägg, kabel-tv (grundutbud) samt bredband via Tele2! Till lägenheten hör ett källarförråd samt en matkällare. Föreningen har en låg belåningsgrad om endast 1 558 kr/m2 upplåten boyta. Föreningens medlemmar har tillgång till en härlig grön innergård, cykelförråd, tvättstuga med torkrum, samt en samlingslokal med tillhörande övernattningsrum som går att hyra för bostadsrättsföreningens medlemmar. Sammantaget ett perfekt första boende, övernattnings/pendel - eller studentlägenhet. Här bor du på Söder med promenad och cykelavstånd till Högskolan, centralstationen, matbutiker, restauranger och hela stadens utbud nöjen. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare Sara Eliasson Ernvall 072-4016259 för ytterligare info kring försäljningen.
Läs mer hos mäklaren