Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna

Stenkvistavägen 8

Snopptorp, Eskilstuna kommun

Visa på karta

550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    25 m²
    Våning
    2 av 12, hiss finns
    Avgift
    1 468 kr/mån
    Driftkostnad
    3 672 kr/år

Byggår
1960
Förening
HSB BRF Härolden i Eskilstuna
Pris/m²
22 000 kr/m²
Hiss
Välkommen till en optimalt planerad 1:a om 25 kvm, med en månadsavgift på endast 1 468 kr! Ett utmärkt studentboende eller övernattningslägenhet. Lägenheten är i fint skick med parkettgolv och vita väggar. Enkelt men fullt utrustat med Trinettkök, diskmaskin och frys. Helkaklat badrum med egen tvättmaskin. BRF HÄROLDEN Populär och lugn HSB-förening där de stora renoveringarna är genomförda, bland annat stambyte, tak, fönster och balkonger. Bredband, kabel-TV, nyrenoverade entrépartier samt hiss i varje portuppgång. Fina gemensamma utrymmen med snickarverkstad, bastu och gym som nyttjas gratis för föreningens medlemmar. Här finns även cykelrum och tvättstuga. SNOPPTORP Attraktivt och lugnt område med naturnära läge. Ett stenkast bort nås vackra promenadstråk med bänkar och utegym utmed ån. Härifrån nås det angränsande friluftsområdet i Vilsta med vackra promenadstråk bland skog och utmed ån. I naturreservatet njuter du av promenader i en artrik skogsmiljö och möjlighet att stanna till vid flera grillplatser. I friluftsområdet finns även badplats, minigolfbana, mountainbike-spår, skidbacke och elljusspår som på vintern förvandlas till längdskidspår. Via parken vid Fors kyrka är det lika nära till centrumkärna med nöjesliv, tågstation och universitet. Andra hållet leder mot Söder och pittoreska Gamla stan med charmig arkitektur, kullerstensgator, småbutiker, caféer och restauranger. Busshållplats strax intill.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Härolden i Eskilstuna