Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Harmonigatan 16

Skönsmon, Sundsvalls kommun

Visa på karta

660 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    39,5 m²
    Våning
    -1 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    3 297 kr/mån
    Driftkostnad
    2 332 kr/år

Byggår
1963
Förening
Riksbyggen BRF Tallmon
Energiklass
D
Pris/m²
16 709 kr/m²
Uteplats
Välkommen till denna trivsamma etta om 39 kvm på bottenplan med egen altan och sol hela dagen! Bostaden erbjuder en välkomnande och rymlig hall med gott om förvaring i platsbyggda garderober. Vidare in möts du av ett luftigt vardagsrum med plats för både soffgrupp och en naturlig sovalkov som skapar en tydlig och avskild sovdel. Köket går i en stilren och ljus färgsättning med vita skåpluckor och en mörk bänkskiva, vilket ger en modern och fräsch känsla. Badrummet är fräscht med kakel och klinker. Samt håller en god standard. Detta är en välplanerad bostad som passar utmärkt som första boende eller övernattningslägenhet. Till altanen har man rätt att använda en ytterligare del utav gräsmattan. Bra och stabil förening med uthyrningslägenhet. Hobbyrum, biljardrum, samt möjlighet till att låna släpvagn från föreningen. Bostaden är belägen i närheten av vackra parkområden samt charmiga flerbostadshus och vackra villor från tidigt 1900-tal. Här erbjuds en bekväm livsstil med allt du behöver inom räckhåll, inklusive matbutik, konditori, pizzeria, vårdcentral och gym. Kommunikationen i området är utmärkt med en busshållplats bara 50 meter från bostaden. Här kan du enkelt ta stadsbussarna, som tar dig till Sundsvalls busscentral på bara några minuter, samt vidare till Bredsand. Bussen går med ett mellanrum på endast 10 minuter. Från bostaden kan du snabbt ta dig till E4 om du önskar färdas ut från staden. Möjlighet till snabbt tillträde! Välkommen till Harmonigatan 16!