Logotyp av HusmanHagberg Sigtuna
Logotyp av HusmanHagberg Sigtuna

Venngarn 294A

Sigtuna Wenngarn, Sigtuna kommun

Visa på karta

880 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    17 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    1 681 kr/mån
    Driftkostnad
    6 228 kr/år

Byggår
1950
Förening
BRF Anstaltshöjden
Energiklass
G
Pris/m²
51 765 kr/m²
Premium
Uteplats
Uteplats / Välplanerad / Upprustat och renoverat 2016 / Slottsmiljö / Promenadavstånd till Jensen gymnasiet / Välplanerad lägenhet med uteplats i insynsskyddat läge på mysiga Venngarn! Bostaden har ett härligt ljusinsläpp från samtliga fönster och fördelar sig på allrum, kök samt ett bekvämt kaklat badrum. Allrummet erbjuder plats för säng samt annat möblemang efter eget tycke och smak. Intill allrummet finner du ett välutrustat kök med ugn, spis, kyl/frys samt diskho. Altanen är har ett insynsskyddat läge och erbjuder en generös yta för sittgrupp, eventuell växtlighet samt andra trevligheter. Perfekt för härliga stunder med mat och dryck tillsammans med nära och kära. Till bostaden hör även ett förråd som är placerat på bekvämt avstånd trappen ner från bostaden i ett skyddsrum i källaren. Föreningen har gemensam tvättstuga. Föreningen godkänner för närvarande juridisk person i föreningen och är positivt inställda till uthyrning i andrahand. (senast kontrollerat 16/2-2024) Venngarn är en underbar plats med 1000 år av historia och läge mittemellan Stockholm och Uppsala, bara 15 km från Arlanda. Att bo i en slottsmiljö är fantastiskt och skapar ett mervärde i vardagen och det natursköna läget ger en fin harmoni. På Venngarn 294A bor du med närhet till café, inredningsbutik, restaurang samt gym. Ett utmärkt läge även för den som ska studera på Jensen gymnasiet, bara en kort promenad från bostaden. Här finns även förskola, företagscenter och så naturligtvis slottet med dess härliga park. Till Sigtuna Stadsängar är det ca 4 km. En mysig cykelväg till Sigtuna stad finns genom Viby by eller den helt nya cykelvägen till Sigtuna Stadsängar. Sigtuna Stadsängar erbjuder i sin tur Apotek, gym, matbutik, restaurang, postombud med mera. Vid väg 263 finns buss mot Sigtuna, Arlanda, Bålsta och Uppsala. Frågelista kommer att finnas med i annonsen inom kort. Välkommen hit, varmt välkommen hem!