Logotyp av Bovida Fastighetsbyrå KB
Logotyp av Bovida Fastighetsbyrå KB

Edövägen 7G

Saltsjö-Boo, Nacka kommun

Visa på karta

1 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    29 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    2 567 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Syret
Energiklass
C
Pris/m²
50 000 kr/m²
Premium
Hiss
- Ljust, modernt och lättmöblerat – perfekt förstaboende - Gångavstånd till Orminge centrum & naturreservat - 20 min till Slussen med direktbuss - Nära badsjöar, löpspår och natur – allt runt hörnet På Edövägen 7G, i ett nyproducerat hus från 2020, ligger denna välplanerade enrumslägenhet om 29 kvm. Belägen på första våningen, med närhet till både natur, centrum och kommunikationer, är detta ett boende som passar dig som vill ha ett smidigt och funktionellt hem utan att tumma på komfort. Planlösningen är genomtänkt med en tydlig uppdelning mellan hall, badrum och det öppna allrummet med kök. Här finns plats för både matbord, soffa och säng. Ekparkett på golvet och ljusa ytskikt ger en neutral och lättmöblerad grund. Köket är utrustat med integrerade vitvaror, inbyggd mikro, induktionshäll och diskmaskin. Badrummet är helkaklat och försett med kombinerad tvättmaskin/torktumlare samt bra förvaring. Lägenheten har dessutom ett rymligt förråd inne i bostaden – en yta som fungerar lika bra som klädkammare som för hemmakontor. Föreningen, Brf Syret, är en äkta bostadsrättsförening som äger marken och består av totalt 58 lägenheter. Huset stod färdigt 2020 och föreningen har sedan dess haft ett stabilt förvaltningsarbete. Läget i Orminge ger närhet till både service och natur. Orminge Centrum ligger ett par minuter bort till fots, och bussen tar dig till Slussen på 20 minuter. För den som söker bad, löpspår eller bara lugn finns både Glasbrukssjön, Myrsjön och Skarpnäs naturreservat på bekvämt avstånd.