Logotyp av HusmanHagberg Sälen
Logotyp av HusmanHagberg Sälen

Erk Olsmyran 2C

Sälen - Gubbmyren, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    22,3 m²
    Våning
    1 av 1, hiss finns ej
    Avgift
    2 100 kr/mån

Förening
BRF Norra Fjällvyn
Pris/m²
71 525 kr/m²
Premium
Uteplats
På natursköna Erk Olsmyran har du nu chansen att förvärva en mindre, fristående bostadsrätt i Norra Fjällvyn. Denna mindre fristående bostadsrätt med fantastisk takhöjd är placerad med ett ostört läge på Erk Olsmyran. Bostaden är fördelad på ett entréplan med kök i en mörk nyans med integrerade vitvaror. I angränsning till kök når man vardagsrummet med en fantastisk takhöjd och utgång till altan med utsikt ut mot myren. Badrum med kakel och klinker samt så har hela nedre planet golvvärme. Rymligt sovloft som man här har möblerat med en dubbelsäng men plats finns för två enkelsängar också. I Brf Norra Fjällvyn bor du i ett av de nyare områdena på natursköna Erk Olsmyran med skoterled ett stenkast bort. Tack vare det välpreparerade lednätet tar du dig med skoter på fjällets vackraste platser samtidigt som du både kan åka ner mot Sälens by och vidare i landet både norr- och söderut. Trots den trevliga känslan av natur och ostört läge är du endast 3 kilometer bort från Lindvallens centrum med allt från nytt handelsområde, skidbackar och upplevelsebad till hotell, butiker och restauranger. Även sommaren växer i Sälen och aldrig har närheten till natur, lugn och friskluft varit enklare. Cyklingen är stor och lederna häromkring är många. För den vane vandraren finns orörd natur i massor att upptäcka och för nybörjaren är utbudet av utmärkta leder stort. Till Sälens nya flygplats Scandinavian Mountains Airport är det cirka 25 kilometer. Kontakta mäklare vid intresse!