Logotyp av Fastighetsbyrån Uppsala
Logotyp av Fastighetsbyrån Uppsala

Murargatan 16B

Salabacke, Uppsala kommun

Visa på karta

1 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    24,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    2 845 kr/mån

Byggår
1956
Förening
BRF Muraren
Energiklass
E
Pris/m²
44 694 kr/m²
Premium
- KONTAKTA ANSVARIG MÄKLARE FÖR VISNING - Välkommen till denna kvadratsmarta och stilrena etta om 24 kvm, belägen högst upp i huset i populära Sala Backe. Här bor du insynsskyddat med fri utsikt, i ett lugnt och trivsamt område med närhet till både grönområden, service och goda kommunikationer. Lägenheten erbjuder en smart planlösning som fördelar sig på entréhall med platsbyggd förvaring och plats för avhängningsyta, ett allrum där du kan inrymma både en soffa och mindre matbord samt en kokvrå med kyl/fry och ugn med 4 spisplattor. Här finns även en sovalkov med en platsbyggd säng (140 cm) som erbjuder praktisk förvaring under, vilket frigör golvyta och skapar en luftig känsla i rummet. Det helkaklade badrummet är fräscht och funktionellt. Föreningen erbjuder flera praktiska bekvämligheter såsom tvättstugor, grovtvättstuga, cykelförråd och barnvagnsförråd. Förvaringsmöjligheterna är generösa med förråd till varje lägenhet – beroende på hus kan dessa vara i källare och/eller på vind. På föreningens innergård finns dessutom tre trevliga grillplatser och en lekplats – perfekt för sociala tillfällen under sommarhalvåret. Här bor du i ett mycket populärt område i lummiga Salabacke med gång- och cykelavstånd till centrum och Resecentrum. Du har även bekvämt promenadavstånd till underbara grönområden samt till service vid Willys och Brantings torg som erbjuder bland annat mataffär, apotek och en trevlig grekisk restaurang. Närhet till expansiva Gränby köpstad som erbjuder bland annat shopping och restauranger. Precis utanför byggnaden har du busshållsplats vilket underlättar din transport! Det här är ett utmärkt första boende som erbjduer låg boendekostnad och närhet till allt du behöver. Varmt välkommen att höra av dig till ansvarig mäklare Rebecca Odhe för mer information och visning!