Logotyp av Fastighetsbyrån Uppsala
Logotyp av Fastighetsbyrån Uppsala

Torgny Segerstedts Allé 21

Rosendal, Uppsala kommun

Visa på karta

1 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    30 m²
    Våning
    3, hiss finns
    Avgift
    1 987 kr/mån
    Driftkostnad
    8 263 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Inspiration Rosendal
Energiklass
C
Pris/m²
56 500 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till denna yteffektiva och moderna etta i populära Rosendal, där kvadratmetrarna utnyttjas till sin fulla potential. Bostaden om 30 kvm präglas av en imponerande takhöjd om cirka 4 meter, vilket tillsammans med de stora fönsterpartierna skapar en fantastisk rymd och ett härligt ljusinsläpp. Utöver den angivna boytan finns ett rymligt sovloft som frigör värdefull golvyta i resten av lägenheten. Huset stod klart 2017 och är i mycket gott skick, vilket ger en fräsch och bekymmersfri boendemiljö med en attraktivt låg månadsavgift. Innanför dörren möts du av en välkomnande hall med goda avhängningsmöjligheter och förvaring. I anslutning till hallen ligger det stora, helkaklade badrummet som är utrustat med både dusch och tvättmaskin för en smidig vardag. Här återfinns även trappan som leder upp till det mysiga sovloftet. Vidare in i bostaden öppnar det kombinerade köket och vardagsrummet upp sig; ett socialt rum där det finns plats för soffa, matbord och en dedikerad plugghörna. Köket är modernt utrustat med bland annat diskmaskin, vilket gör detta till ett komplett hem för såväl studenten som förstagångsköparen. Föreningen erbjuder faciliteter utöver det vanliga och bjuder in till en aktiv livsstil. På husets tak finns en unik takterrass som disponeras fritt av medlemmarna, komplett med en löparbana på 190 meter, basketplan och en soltrappa för varma sommardagar. Det finns även en trevlig gemensam innergård med uteplats. För den som behöver extra förvaring finns förråd att hyra för cirka 200 kr/mån, och föreningen har välordnad sophantering med flera rum för hushållssopor och källsortering. Rosendal är ett av Uppsalas mest expansiva och eftertraktade områden, perfekt beläget med närhet till både natur och stadspuls. Här bor du med vackra Stadsskogen som granne, samtidigt som du har bekvämt cykelavstånd till city, universitetet och Akademiska sjukhuset. Området är välförsett med service såsom matbutiker, gym, apotek och trendiga restauranger. Med goda bussförbindelser och fina cykelvägar är det enkelt att ta sig överallt, vilket gör Rosendal till en idealisk utgångspunkt för ett aktivt och modernt liv. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare Rebecca Odhe!