Logotyp av Fastighetsbyrån Linköping
Logotyp av Fastighetsbyrån Linköping

Sveagatan 33

Övre Vasastaden, Linköpings kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    32,5 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    2 761 kr/mån
    Driftkostnad
    4 956 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Vasaporten i Linköping
Energiklass
C
Pris/m²
46 000 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Varmt välkommen till denna trevliga 1:a disponerad på 34 välplanerade kvm i modern fastighet från 2017 belägen i en av Linköpings populäraste områden - trevliga Övre Vasastaden. Här bor du i en ljus och fräsch lägenhet med påkostade interiörval och fint kök från HTH, dessutom finns en stor balkong. Bostaden har genomgående ljusa väggytskikt och parkettgolv, ett rymligt kök gott om förvaring som ligger i öppen planlösning mot allrummet. Vidare finns ett helkaklat badrum med tvättmöjligheter i kombimaskin samt en hall med kappavhängningsyta för ytterkläder och garderober. Till lägenheten finns ett separat källarförråd som tillsammans med föreningsgemensam varmgarage nås smidigt med hissen via trapphuset. Här bor du med ett fördelaktigt läge nära stadskärnan och med bra kommunikationer och närservice. Området har tagit form under de senaste fem åren och är redan mycket eftertraktat - runt knuten finner du en välsorterad matbutik och det populära torget Timmermansplatsen, som ligger i direkt anslutning till bostaden, erbjuder både omtyckta restauranger, bageri, pizzerior samt frisörsalonger. Inte minst ges gångavstånd till Linköpings innerstad och centralstation. Promenaden till innerstan och centralstationen går på endast 15 respektive 10 minuter Varmt välkommen på visning eller kontakta ansvarig mäklare för mer information!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende