Logotyp av Fastighetsbyrån Alingsås
Logotyp av Fastighetsbyrån Alingsås

Mångatan 6A

Östlyckan, Alingsås kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    48 m²
    Våning
    0 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 444 kr/mån
    Driftkostnad
    1 500 kr/år

Byggår
1965
Förening
HSB BRF Mångården i Alingsås
Energiklass
C
Pris/m²
33 229 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till denna fantastiska lägenhet på Mångatan 6A – perfekt för dig som uppskattar att bo centralt och billigt. Lägenheten har nyligen renoverats med ett modernt kök och fräscha ytskikt. Köket är stilrent vitt med generösa arbetsytor och smart förvaring, inklusive kombinerad kyl och frys (2016), induktionshäll, spisfläkt och ugn. Det finns även möjlighet att installera mikro och diskmaskin. Här kan du enkelt möblera för upp till åtta personer. En av höjdpunkterna är det inglasade uterummet som fungerar som ett extra rum när solen skiner. Glaspartierna kan skjutas bort för att skapa en härlig utomhuskänsla. Uterummet leder ut till en stensatt uteplats och en liten grästäppa – där du dessutom har en egen del av trädgården att njuta av. Perfekt för avkoppling, utomhusaktiviteter eller för den som vill odla egna kryddor och blommor. Lägenheten erbjuder enkel tillgång från huvudentrén utan trappor. Hallen har bra förvaring med inbyggda garderober och en rymlig klädkammare. Badrummet är helkaklat i vitt med gråmelerade golvklinkers (-08/-09) och utrustat med ny duschvägg 2024, wc, tvättställ, spegelskåp, handdukstork (el) och kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Det rymliga allrummet har plats för både soffa och säng, och här finns möjlighet att skärma av för att skapa en mer privat sovdel. Från allrummet når du direkt det underbara uterummet. Perfekt lägenhet för dig/er som söker ett prisvärt boende i en ekonomiskt stabil HSB-förening i centrala Alingsås. Låg månadsavgift där värme, VA, bredband, tv och Brf-tillägg är inkluderat. Välkomna att anmäla er till kommande visning.