Logotyp av SJÖMAN\PARTNERS
Logotyp av SJÖMAN\PARTNERS

Stureparken 5 A

Östermalm, Stockholms kommun

Visa på karta

3 695 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    28 m²
    Våning
    0,5
    Avgift
    1 183 kr/mån
    Driftkostnad
    7 848 kr/år

Byggår
1884
Förening
BRF Björken 10
Energiklass
F
Pris/m²
131 964 kr/m²
Premium
Välkommen till denna välplanerade och charmiga bostad om 28 kvm med lugnt gårdsläge på attraktiva Stureparken 5 A. Här bor du mitt på Östermalm men samtidigt helt skyddat från stadens brus med samtliga fönster mot den grönskande innergården. Lägenheten är belägen i gårdshus på entréplan vilket skapar ett privat och rofyllt boende med en ovanligt tyst atmosfär för området. Bostaden erbjuder en smart och social planlösning med generös takhöjd och ett praktiskt sovloft som frigör värdefull golvyta. Allrummet har plats för både soffgrupp, matplats och övrigt möblemang samtidigt som de stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp. Köket är stilrent med god förvaring och arbetsyta samt plats för mindre matbord intill fönstret. Badrummet är helkaklat i tidlösa material och utrustat med dusch. Här bor du i en stabil och välskött förening med god ekonomi på ett av Östermalms mest attraktiva lägen. Utanför porten väntar grönområden, restauranger, caféer och all tänkbar service samtidigt som närheten till både Karlaplan och Humlegården ger det bästa av city och lugn på samma gång. Den mysiga innergården blir som en förlängning av bostaden under årets varmare månader och bidrar till den lugna och ombonade känslan som gör denna lägenhet unik.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Björken 10

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling