Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Nyköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Nyköping

Stockholmsvägen 7B

Öster, Nyköpings kommun

Visa på karta

1 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    43,5 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 160 kr/mån
    Driftkostnad
    8 760 kr/år

Byggår
1935
Förening
HSB BRF Tullporten i Nyköping
Energiklass
D
Pris/m²
25 172 kr/m²
Premium
Välkommen till Stockholmsvägen 7B! Med ett attraktivt läge på trivsamma Öster erbjuds denna välplanerade bostad om 43,5 kvm – belägen endast en halv trappa upp. Här bor du vid ett av Östers bästa lägen, alldeles intill centrum. Med en kort promenad når du badhuset, inom cirka femton minuter promenerar du till hamnen och på ungefär samma tid når du centralstationen. Ett centralt boende med närhet till stadens utbud, samtidigt som läget upplevs lugnt och trivsamt. Redan i hallen möts du av en ljus och luftig känsla med stora fönster, generös takhöjd och slipade trägolv som löper genom hela lägenheten. Planlösningen är både social och funktionell med gott om plats för både soffgrupp och matbord. Den tidigare alkoven har byggts om till en riktig, avskild sovdel med dörr, vilket skapar ett separat sovrum och ger bostaden en tydlig rumsindelning. Glasbetong släpper in fint ljus samtidigt som sovdelen får integritet. Lösningen gör att lägenheten upplevs större än sina kvadratmeter och får en karaktär som påminner om en 1,5:a – med tydlig uppdelning mellan sällskapsdel och privat sovrum. Badrummet är renoverat i modern stil med ljusa, naturstensliknande plattor på väggar och golv. Här finns duschhörna med glasvägg och takdusch i svart utförande, kommod med förvaring samt spegel med belysning. Ett hem som passar perfekt för dig som vill ha mer än en traditionell etta – med separat sovdel, bra ljusinsläpp och ett svårslaget läge. Välkommen att anmäla ditt intresse!
Läs mer hos mäklaren