Logotyp av SkandiaMäklarna Nyköping/Oxelösund
Logotyp av SkandiaMäklarna Nyköping/Oxelösund

Ringvägen 31B

Öster, Nyköpings kommun

Visa på karta

595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    35 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 282 kr/mån
    Driftkostnad
    3 516 kr/år

Byggår
1945
Förening
Riksbyggen BRF Nyköpingshus nr 3
Energiklass
E
Pris/m²
17 000 kr/m²
Premium
Högst upp i huset, i ett omtyckt område med gångavstånd till både stadskärnan och hamnområdet, ligger denna trivsamma och yteffektiva bostad med balkong. Här erbjuds ett lättskött boende i en stabil förening där ljusa ytor, generös takhöjd och ett fint ljusinsläpp skapar en inbjudande känsla. Lägenheten om 35 kvadratmeter har en smart planlösning där kök och sällskapsyta hålls tydligt åtskilda. Köket är modernt renoverat och har plats för matbord, vilket gör det till en naturlig samlingspunkt. Allrummet rymmer både sovplats och vardagsrumsdel, härifrån kliver du ut på balkongen - en uppskattad förlängning av bostaden. Badrummet är fräscht renoverat i samband med stambytet och utrustat med kombi tvättmaskin/torkmaskin och handfat i kommod. Till bostaden hör dessutom ett rymligt förråd på vinden. Föreningen tillhandahåller en gemensam uteplats som lämpar sig väl för grillkvällar och sociala stunder under årets varmare månader. Området erbjuder ett bekvämt vardagsliv med närhet till service, restauranger och caféer. Hamnområdet och de natursköna promenadstråken längs vattnet ger extra livskvalitet, samtidigt som Rosvalla med sitt breda utbud av träning och aktiviteter finns inom räckhåll. Ett genomtänkt boende för dig som söker ett hem med centralt läge, god funktion och ett lugnt men levande närområde.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Nyköpingshus nr 3

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling