Logotyp av Mäklarhuset Örebro
Logotyp av Mäklarhuset Örebro

Olofsgatan 11

Ormesta, Örebro kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    30 m²
    Våning
    3 av 4, hiss finns
    Avgift
    2 447 kr/mån
    Driftkostnad
    3 360 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Selmas Park i Örebro
Energiklass
C
Pris/m²
39 833 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
VISNING? Kontakta mäklaren för att boka din visning! Välkommen till denna trivsamma, mycket fräscha och smart planerade etta om 30 kvm – ett perfekt första boende för studenten eller för dig som ska flytta hemifrån. Här bor du lugnt och ostört med naturen runt knuten, samtidigt som stadens puls finns inom bekvämt räckhåll. Bostaden ligger på vån 3 av 4, har fint ljusinsläpp och ingen insyn överhuvudtaget. Lägenheten erbjuder allt du behöver i ett yteffektivt format. Sovalkoven rymmer en bred säng och skapar en naturlig avskildhet från övriga ytor. Köket har gott om förvaring och bra arbetsytor, vilket gör matlagningen både enkel och trevlig. Badrummet är lagom stort och utrustat med dusch samt kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Förvaringen är generös med flera garderober och ett vindsförråd. Pricken över i:et är den stora balkongen i perfekt syd-/västläge – här kan du njuta av solen från lunchtid ända till solnedgång! Balkongen har helt fritt läge utan insyn och utsikt över ett öppet fält. Föreningen är välskött och både husen och innergården sköts om på ett fint sätt. Föreningen har både garage och parkeringsplatser, separat kö. Det finns dessutom gott om parkeringsmöjligheter på gator i kvarteret. Området präglas av en trevlig blandning av större bostadshus och familjevillor, vilket ger en skön känsla av lugn och rymd – nästan som att bo på landet. Samtidigt är läget svårslaget: endast ca 3 minuter med cykel till universitetet, 15 minuter citykärnan och runt 8 minuter till ICA Maxi. Alldeles i närheten finns dessutom det populära naturreservatet Oset med fantastiska strövområden och motionsslingor. Välkommen till ett mysigt hem med närhet till både studier, service och natur!