Logotyp av Widerlöv Uppsala
Logotyp av Widerlöv Uppsala

Kyrkogårdsgatan 23

Öfre Slotts, Uppsala kommun

Visa på karta

2 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    26 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    2 121 kr/mån
    Driftkostnad
    4 980 kr/år

Byggår
1939
Förening
BRF Hörnet
Energiklass
F
Pris/m²
80 577 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Här ges möjligheten att förvärva en bostad belägen i anrika Öfre Slotts, med ett högt läge i fastighet med hiss. En central men samtidigt lugn och rofylld placering i historiska omgivningar, granne med flera universitetsinstitutioner, studentnationer och Domkyrkan. Promenera och njut av de vackra vyerna i ditt område och ett av Uppsalas mest attraktiva kvarter, med fantastisk arkitektur och grönområden. Bostaden präglas av tidstypiska detaljer från 30-talet då fastigheten är uppförd. Lägenhetens planlösning erbjuder hall med avhängning och vardagsrum med plats för säng, soffa och matbord. Från vardagsrummet nås den stora balkongen med fri utsikt över takåsar och Domkyrkan. Vidare finner du en charmig kokvrå med fönster och synlig tegelvägg samt helkaklat badrum med badkar, wc och handfat. I lägenheten finns även en praktiskt inbyggd klädkammare och ytterligare förvaringsmöjligheter finns i två externa förråd du kan nyttja. Brf Hörnet är en stabil förening med många av de stora renoveringarna avklarade. Föreningens medlemmar erbjuds här möjlighet att nyttja en härlig takterrass med grill och utemöbler samt tvättstuga och cykelförråd. Öfre Slotts består av lugna, kullerstensbelagda gator och trevliga kvarter, med gångavstånd till allt staden har att erbjuda. Här bor du nära de flesta av universitetets fakulteter och stadens mest populära restauranger. Du har även kort väg till stadens centrum, ICA Luthagens Livs, samt ett rikt utbud av uteliv och kulturella evenemang. För dig som söker grönområden finns Botaniska trädgården, Engelska parken och det vackra årummet, för att nämna några av de många smultronställen som ligger bara ett stenkast bort. Vilken lycka att få bo bland de vackraste och mest pittoreska delarna av Uppsala! Anmäl ditt intresse idag!