Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

Maratongatan 18

Munksundet, Enköpings kommun

Visa på karta

750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    29 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    3 033 kr/mån
    Driftkostnad
    5 496 kr/år

Byggår
1950
Förening
Riksbyggen BRF Enköpingshus nr 6
Energiklass
E
Pris/m²
25 862 kr/m²
Premium
Välkommen till denna trivsamma och välplanerade etta om väldisponerade 29 kvadratmeter i lugna och populära Munksundet. Här bor du med ett av föreningens kanske absolut bästa lägen – med fri utsikt över grönområden och promenadstråk, istället för mot en parkering. Den franska balkongen och det generösa ljusinsläppet skapar en luftig känsla, samtidigt som planlösningen är genomtänkt och gör att bostaden känns större än vad den är. Lägenheten är i gott skick med ett charmigt, välbevarat originalkök och ett helrenoverat badrum från 2020–2021. Kyl och frys installerades 2021, och spis/ugn är från cirka 2020. Här finns goda förvaringsmöjligheter med två stora källarförråd, lättillgängligt cykelförråd samt tillgång till en mycket välutrustad tvättstuga. I föreningen finns dessutom bastu, gym, relax och föreningslokal, samt möjlighet att hyra parkeringsplats, kallgarage, varmgarage och extra förråd. Fiber finns installerat och föreningen erbjuder mycket förmånliga avtal för internet och TV. Området är omtyckt och tryggt, beläget i ett stillsamt villaområde med närhet till allt du kan tänkas behöva – centrum, mataffärer, sjukhuset, sportaktiviteter, vackra grönområden, vatten och fina promenadstråk. Kommunikationerna är utmärkta med närhet till busshållplats och enkel access till E18. Här finns också gott om gratisparkering i området, vilket gör vardagen extra smidig. Detta är ett hem som passar perfekt för dig som söker något prisvärt, mysigt och lättskött – oavsett om du är förstagångsköpare, pendlar in till stan eller söker en smart övernattningslägenhet. Här är det bara att flytta in och trivas. Välkommen hem till Munksundet!