Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Karl Johansgatan 60B

Majorna, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    40 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    3 189 kr/mån
    Driftkostnad
    6 600 kr/år

Byggår
1910
Förening
BRF Karl Johansgatan 60-62
Energiklass
F
Pris/m²
66 250 kr/m²
Premium
Balkong
I ett charmigt gårdshus anno 1910 ligger denna trivsamma mini-tvåa. Lägenheten har en välplanerad planlösning, rikligt ljusinsläpp, generös takhöjd och bevarade detaljer som ger bostaden en varm och hemtrevlig känsla. Bostaden är genomgående med fönster i två väderstreck, vilket bidrar till ett fint ljusflöde genom lägenheten. Här bor du lugnt och avskilt med utsikt mot en sluten innergård med grönska och vacker äldre bebyggelse. Köket är utrustat med diskmaskin och det rymliga badrummet erbjuder både tvättmaskin och torkskåp. Här bor du i en gemytlig förening med fantastisk takterrass med grillmöjligheter i ett av Göteborgs mest sprudlande områden. Majorna erbjuder ett rikt utbud av restauranger, barer och caféer, där valmöjligheterna bara blir fler och fler för varje år. Mysigt läge nära älven med fina promenadstråk längs vattnet mot populära Röda Sten. Likaså grönskan i Slottsskogen nås med en kort promenad och för ännu mer naturupplevelser ligger Änggårdsbergen inte långt bort. Flera spårvagnslinjer passerar precis utanför och tar dig snabbt till Järntorget, Linnéstaden och Brunnsparken. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare Frida Dexell för mer information!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Karl Johansgatan 60-62

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling