Logotyp av Bjurfors Älvstranden
Logotyp av Bjurfors Älvstranden

Karlavagnsgatan 1

Lindholmen, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 995 000 kr

2 495 000 kr-20 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    39 m²
    Våning
    11 av 17, hiss finns
    Avgift
    3 344 kr/mån
    Driftkostnad
    1 776 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Atmosfär i Karlastaden
Energiklass
B
Pris/m²
51 154 kr/m²
Hiss
PASSA PÅ - Tillfälle till en mycket trevlig bostad i högt ljust läge med flexibelt tillträdde. Här bor du i högt läge med häftig utsikt över Karlatornet och in mot city. Bostaden har stora fönsterpartier och detta ger ett fint ljus i bostaden. I ena ändan ryms en stor säng och soffa och i den andra ändan ligger köket som rymmer matplats. Genomtänkt planlösning med öppna ytor mellan kök och vardagsrum som erbjuder generösa ytor för social samvaro. Bostden har extra högt i tak på 2,7 m, som ger en känsla av extra rymd. Modernt kök som har allt man kan önska sig med gott om förvaringsmöjligheter och stora arbetsytor. Badrummet är snyggt stilrent med stora kakelplattor på väggarna och har duschhörna med takdusch. Extra lyx med kombinerad tvättmaskin och torktumlare samt golvvärme. Vid entrén finns hatthylla samt en rymlig klädkammare. Välkommen till en av de bästa studioettorna i huset där ledorden är nytt och modernt, mycket ljus och en häftig utsikt mot city. Bostaden är byggt med högt miljötänk och har energiklass B, vilket kan ge dig lägre ränta hos många banker (sk grönt bolån). BRF Atmosfär består av 125 lägenheter fördelade på 17 våningar. På taket finns en gemensam terrass med panoramautsikt över Älven. Lägenheten ligger i populära Lindholmen med närhet till vatten, kollektivtrafik, affärer, skolor, restauranger och caféer. I byggnaden finns även ett nybyggt STC. Med buss tar du dig till centrala Göteborg på endast 10 minuter och den kostnadsfria färjan tar dig över älven till Stenpiren. Snart går även spårvagnen in till centrala Göteborg.