Logotyp av Mäklarhuset Bromma/Essingen/Solna/Sundbyberg
Logotyp av Mäklarhuset Bromma/Essingen/Solna/Sundbyberg

Essinge Brogata 39

Lilla Essingen, Stockholms kommun

Visa på karta

1 995 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    23 m²
    Våning
    6 av 6, hiss finns
    Avgift
    2 492 kr/mån

Byggår
1938
Förening
HSB BRF Dammsugaren 10 i Stockholm
Energiklass
E
Pris/m²
86 739 kr/m²
Premium
Hiss
Varmt välkomna till denna perfekt planerade funkisetta i gott skick med fri sikt och goda kommunikationer! * Vacker fiskbensparkett * Fri utsikt mot Mälarens vatten * Högst upp i huset * Fin loftsäng med bra ytor för förvaring * Stambytt och helkaklat badrum * Stabil förening med god ekonomi och renoverad fastighet Här har ni ett yteffektivt boende med en fantastiskt fin utsikt mot Mälaren genom stora fönsterpartier i kök och allrum. Bostaden erbjuder flertalet charmiga originaldetaljer såsom fiskbensparkett, vackra fönsterkarmar och en generös takhöjd om 2,7 m. Lägenheten är smart planerad med ett öppet och socialt arbetskök med stort fönster, en sovalkov om 160 cm vilket gör allrummet mycket lättmöblerat med gott om plats för vardagsrumsdel och matplats. Helkaklat badrum med plats för tvättmaskin. Från både kök och allrum kan ni njuta av solnedgången då lägenhetens fönster ligger åt väst. Förvaring finns i form av effektiv och stor skjutdörrsgarderob i hallen. På vinden finns även ett förråd för ytterligare förvaring. Här bor ni i en välskött fastighet med mycket goda kommunikationer med 1:ans buss ett par minuter från dörren. Lilla Essingen är en sjönära stadsdel som bjuder på härlig småstadskänsla och närhet till city. Ön erbjuder lummiga strandpromenader längs Mälaren, flertalet badbryggor, båtklubbar och grönskande parker. Hör av er för intresse av bostaden eller bokning av privatvisning! Hälsningar, Jenny på Mäklarhuset 0700593555
Läs mer hos mäklaren