Logotyp av BOSTHLM
Logotyp av BOSTHLM

Nybodaringen 45, 1tr

Liljeholmskajen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    27 m²
    Våning
    1,5 av 3, hiss finns
    Avgift
    3 461 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Förening
BRF Nybodaberget
Energiklass
F
Pris/m²
85 000 kr/m²
Premium
Hiss
Uppe på mysiga Nybodahöjden finner ni denna smakfulla och perfekt planerade 1:a med högt och ostört läge med fri utsikt över parkmiljö. Bostaden ligger citynära men mitt i naturidyllen med ostört läge på lugn återvändsgata. Här möts man av optimalt planerade ytor med stora sociala ytor och en rymlig sovalkov som rymmer en dubbelsäng och extra garderober. Bostaden har ett underbart ljusinsläpp via två generösa fönsterpartier som medför även fri utsikt, utan insyn. Köket är smakfullt och praktiskt med goda arbetsytor i rostfritt med ljus mosaik ovanför. Bra förvaring bakom gråa köksluckor. Här finns spis, kyl/frys, fläkt och ett inbyggd bord som kan fällas ut och skapa extra arbetsytor eller matplats. Smakfullt badrum med ljusa kaklade väggar och golv. Badrummet är utrustat med dusch, kommod, wc, handdukstork och spegelskåp. Bostaden är i genomgående gott skick med vackra golv, ljusa målade väggar med inslag av harmoniska fondvägg. Allt stilfullt utvalt för att tillsammans bilda en genomtänkt helhet. Nybodahöjden har en fin placering högt ovanför Årstaviken och Liljeholmskajen och är ett eftertraktat och lugnt område, känt för sin vackra, genomtänkta arkitektur, beläget som en avskild småstadsidyll med gröna gårdar med fruktträd, smala allégator och naturmark endast ca 1 km från Södermalms puls och med tio minuters promenad från Liljeholmen. Kommunikationerna är mycket goda med tunnelbana, bussar, tvärbana och pendeltåg på gångavstånd samt även shopping i Liljeholmens galleria med ett 90-tal butiker, innerstan på promenadavstånd samt populära badbryggan och de välrenommerade restaurangerna vid Liljeholmskajen. Närområdet är även perfekt för barnfamiljen med korta gångavstånd till flera populära skolor, förskolor och lekplatser. Här trivs man och det är bara att flytta in!