Logotyp av Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Logotyp av Mäklarhuset Stockholm Innerstan

Ehrensvärdsgatan 6

Kungsholmen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    27 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    1 405 kr/mån

Byggår
1931
Förening
BRF Jaktvarvet 3
Energiklass
E
Pris/m²
99 815 kr/m²
Premium
Hiss
Precis runt hörnet från Norr Mälarstrand finner ni denna stilfulla och ljusa etta i en välskött och skuldfri förening. Välkommen till en ljus och smakfullt inredd etta med ett högt och fritt läge samt en smart planerad planlösning. I hallen finns goda avhängningsmöjligheter och praktisk förvaring i garderober. Den välplanerade köksalkoven har ett stilrent vitt kök med träbänkskiva, spishäll och fläkt, medan kyl och frys är smidigt placerade i anslutning till hallen. Allrummet präglas av rymd och ett härligt ljusinsläpp från det stora fönsterpartiet, vilket skapar en inbjudande atmosfär. Här finns plats för både soffgrupp och matbord. Den praktiska sovalkoven rymmer enkelt en större säng. Bostaden har bevarade originaldetaljer som speglade dörrar och vacker fiskbensparkett, vilket ger en charmig karaktär. Samtidigt bidrar de moderna och stilrena ytskikten till ett hem som är lätt att trivas i från första stund. Bostadsrättsföreningen Jaktvarvet 3 är en skuldfri och äkta förening som bildades år 1980 som dessutom äger marken. Föreningen upplåter 29 lägenheter samt 1 lokal. Delat ägande godkänns med en lägsta ägarandel på med 10 %. På entréplan finns tvättstuga och torkrum samt cykelrum. På den fina gården mellan husen har föreningen ställt ut möbler för medlemmarna att nyttja. Ehrensvärdsgatan 6 är belägen i ett av Kungsholmens mest eftertraktade och charmiga kvarter, med en perfekt kombination av citypuls och lugn. Här bor du med närhet till vackra promenadstråk längs Norr Mälarstrand och Riddarfjärdens glittrande vatten. Området erbjuder ett rikt utbud av restauranger, caféer och små butiker. Kommunikationerna är utmärkta med både tunnelbana och bussar inom gångavstånd.