1/27

1 850 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
34,5 m²
Våning
1 av 6, hiss finns
Avgift
2 379 kr/mån
Driftkostnad
6 240 kr/år
Byggår
2016
Förening
Riksbyggen BRF Åsikten 2
Pris/m²
53 623 kr/m²
Antal besök
213
Premium
Uteplats
Hiss
I ett attraktivt och centralt läge alldeles intill Fyrisån hittar du denna väldisponerade etta. Här får du ett boende med en populär och lättmöblerad planlösning. Rymlig hall med bra förvaring i flera garderober, ett välutrustat kök som är öppet mot vardagsrummet med en sovalkov ger en naturlig möblering där allt får plats. Badrummet är mycket fräscht och rymligt med både dusch och tvättmaskin. Den stora uteplatsen blir ditt extra rum på sommarhalvåret, med sol under hela dagen.
Lägenheten är belägen i Industristaden/Kungsängen med trevliga parkområden och årummet precis intill. Här behöver du bara gå runt husknuten för att komma ut på rogivande promenader längs med Fyrisån, underhålla dig med minigolf och konserter i Stadsparken eller gå på fotbollsmatch på Studenternas. Kungsängen är ett populärt område med bara några få minuters promenadavstånd till centrum och centralstationen samt i närområdet finns flera bra caféer, restauranger och service i form av bl a stor livsmedelsbutik. Nya Tullgarnsbron samt gång- och cykelbron Hamnspången leder dig över Fyrisån till Stadsträdgården, sjukhusområdet och flera universitetsinstitut. Smidig anslutning till E4:an för den som pendlar med bil.
Här bor du i en mycket välmående förening med engagerad styrelse. Belåningen per kvm är låg och likaså månadsavgiften. Som boende i föreningen får du ta del av en skyddad innergård med flera sittgrupper samt pergola där du kan koppla av eller bjuda in till sociala tillställningar. Här finns cykelförråd, barnvagnsförråd och gemensamhetslokal att nyttja samt ett mycket uppskattad övernattningslägenhet, en etta med egen pentry, duschrum och bäddsoffa att hyra för 200 kr/ dygn.