Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster

Saxofongatan 1

Kaverös, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    28,5 m²
    Våning
    5 av 7, hiss finns
    Avgift
    2 246 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1954
Förening
Riksbyggen BRF Göteborgshus 17
Energiklass
E
Pris/m²
52 456 kr/m²
Hiss
Nu finns möjligheten att förvärva en trevlig 1:a med mycket karaktär i hjärtat av Ruddalen! Välkommen till en mycket tilltalande bostad som har genomgående vita väggar och parkettgolv i alla rummen förutom badrummet, detta gör att lägenheten känns enhetlig och stilren. Här finns ett rymligt vardagsrum som får massor av ljus tack vare de genomgående djupa och stora fönsterpartierna. Här finns även en praktisk sovalkov. Underbar fransk balkong och fri utsikt över de gröna omgivningarna. Smakfullt kök med öppen planlösning mot vardagsrummet. Fräscht och stambytt badrum med helkaklat i vit kulör. En mycket ljus och trevlig lägenhet med närhet till det mesta! Här har ni den perfekta studentbostaden! Här bor du i en omtyckt och stabil förening i Riksbyggens regi. På bekvämt gångavstånd finns både mataffär och spårvagnshållplats. I närområdet finner du dessutom Ruddalens motionscentrum med allt vad det har att erbjuda. Ett stenkast bort har du Frölunda Torg, med över 200 butiker och restauranger att erbjuda. Bra cykelbanor leder dig med enkelhet in till stan såväl som ut mot havet. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Göteborgshus 17

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling