Logotyp av Bjurfors Järfälla & Upplands-Bro
Logotyp av Bjurfors Järfälla & Upplands-Bro

Filarvägen 1

Kallhäll, Järfälla kommun

Visa på karta

1 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    44 m²
    Våning
    -1 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 264 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Byggår
1956
Förening
BRF Kallhällshus nr1
Energiklass
E
Pris/m²
29 432 kr/m²
Premium
Hiss
KONTAKTA MÄKLAREN FÖR PRIVATVISNING! Välkommen till ett hem som kombinerar smart planlösning med ljus interiör och genomtänka ytor. Här möts du av stora fönsterpartier som ger ett naturligt ljusflöde genom rummet och en avskild sovalkov som skapar tydlig funktion och en trivsam struktur i bostaden. Köksdelen är rymlig med bra arbetsytor och praktisk förvaring. Allrummet rymmer både soffa och matplats utan att kännas trångt. Brf Riksbyggen Kallhällshus 1 är en av de mest etablerade i området och erbjuder en trygg och välordnad boendemiljö. Den låga belåningsgraden på cirka 1 599 kronor per kvadratmeter och lån om cirka 18 miljoner kronor ger föreningen en stark och stabil ekonomi. Föreningen har genomfört flera större åtgärder och arbetar efter en långsiktig underhållsplan vilket bidrar till att fastigheterna hålls i gott skick. Läget är uppskattat för närheten till både centrum och Mälaren. Kallhälls centrum nås enkelt till fots och erbjuder service, restauranger och pendeltåg som tar dig till Odenplan på cirka 18 minuter. Den långa strandpromenaden som knyter ihop Kallhällsbadet, Bonäsbadet och Görvälns slottsområde bjuder på rekreation året runt med promenadstråk, badmöjligheter och naturnära omgivningar. För bilpendlaren nås E18 snabbt och smidigt. Bostaden erbjuder en välkomnande hall med förvaring, en öppen och lättmöblerad planlösning mellan kök och allrum samt en avskild sovalkov som skapar en tydlig och harmonisk viloyta. Badrummet har badkar och kaklade väggar i en klassisk design. Helheten är ljus, trivsam och välbalanserad och passar den som söker ett hem med både funktion och komfort. Välkommen till Filarvägen 1 hälsar Pedram Ghorbani, din mäklare i Järfälla och Upplands Bro.