Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla
Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla

Kvarnvägen 6

Jakobsberg, Järfälla kommun

Visa på karta

1 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    31 m²
    Våning
    1 av 7, hiss finns
    Avgift
    4 263 kr/mån
    Driftkostnad
    2 726 kr/år

Byggår
1972
Förening
HSB BRF Kvarnen i Järfälla
Energiklass
E
Pris/m²
40 323 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
🏡 Egen uteplats i ostört läge – perfekt för avkoppling 🛏️ Smart sovalkov med plats för dubbelsäng ✨ Nyslipat parkettgolv och fina ytskikt 🍽️ Rymligt kök med matplats och diskmaskin 🚆 Nära centrum och smidiga kommunikationer till Stockholm City Välplanerad 1 rok med sovalkov och egen uteplats i ostört läge Välkommen till en trivsam och smart planerad 1:a där varje kvadratmeter tas tillvara på bästa sätt. Här erbjuds ett hem med fina ytskikt, nyslipat parkettgolv och en genomtänkt planlösning som skapar både rymd och funktion – perfekt för dig som söker ett bekvämt och stilrent boende. Bostaden öppnar upp i en välkomnande hall med säkerhetsdörr, goda avhängningsmöjligheter och tre garderober som ger utmärkta förvaringslösningar. Vidare in möts du av ett rymligt och praktiskt kök med gott om skåp bakom vita luckor samt generösa arbetsytor. Här finns även en naturlig matplats vid fönster som rymmer 3–4 personer. Köket är utrustat med spis och ugn, spisfläkt, diskmaskin samt kombinerad kyl och frys. Vardagsrummet är ljust och trivsamt med plats för både soffgrupp och tv-möbel. Den separata sovalkoven skapar en tydlig avgränsning mellan sällskapsdel och sovdel och erbjuder utrymme för dubbelsäng och sängbord – en lösning som ger känslan av ett extra rum. Från vardagsrummet nås även bostadens egna uteplats i trädäck, belägen i ett ostört läge. Här finns plats för utemöbler och möjlighet att skapa en personlig oas för avkoppling. Badrummet är toppfräscht, stambytt och helkaklat med komfortabel golvvärme. Här finns WC, separat duschhörna, tvättställ samt badrumsskåp. Här bor du i ett lugnt och omtyckt område med gångavstånd till Jakobsbergs centrum som erbjuder ett brett utbud av service, butiker och restauranger. Kommunikationerna är mycket goda med pendeltåg som tar dig till Stockholm City på cirka 20 minuter samt flera busslinjer med smidiga förbindelser. För den natur- och träningsintresserade finns fina grönområden, motionsspår och badmöjligheter vid Görväln inom bekvämt avstånd, liksom ett stort utbud av aktiviteter i närområdet. Ett perfekt boende för förstagångsköparen, pendlaren eller dig som söker en smart och lättskött bostad med det lilla extra.